Jak a kdy množit pokojové rostliny

Pokojové květiny

Pěstování rostlin je koníčkem mnohých lidí. Spousta z nás ví, že pokud má velkou a silnou rostlinu, může ji využít k tomu, aby rozmnožila svou sbírku rostlin. Zatímco v obchodě bychom za novou rostlinu museli zaplatit, rozmnožení naší stávající rostliny, je zdarma. Proto se vyplatí vědět, jak na to. Existuje ale hned několik způsobů, jakými se rostliny množí. Co působí pro jednu rostlinu, nemusí platit pro druhou.

Kdy začít s přesazováním rostlin?

Zima je pro domácí rostliny velmi nepříznivým obdobím. Znamená totiž nedostatek slunečního záření, ale také suchý vzduch v místnostech, někdy také průvan a kolísání teplot. Na jaře se ale podmínky dramaticky mění. Velké množství druhů rostlin začíná nabírat na síle – mohou za to delší dny a teplejší počasí. Spousta rostlin proto začne produkovat nové stonky, výhonky a listy. Pro přesazování rostlin je vhodný březen až duben.

Orchidej

Orchidej: Zdroj obrázku Pixabay

Množení dělením

Rozmnožování dělením je jednou z jednodušších metod rozmnožování rostlin. Je to také metoda velice jednoduchá, při které stačí rozdělit rostlinu na více druhů. Takto je možné množit rostliny, které rostou ve shlucích či trsech. Je to možné u rostlin, jako jsou kapradiny, šáchor, zamiokulkas, různé bylinky či sanseviera (tchýnin jazyk). Stačí, když od mateřské rostliny oddělíte kus kořenového balu. Někdy se může stát, že je zamotaný, v takovém případě si pomůžeme špejlí nebo nožem. Takto získané rostliny pak umístíme na nová stanoviště (do nových nádob naplněných zeminou).

Sbírání vrcholových řízků

Další poměrně jednoduchou metodou je odříznutí nových a mladých výhonků. I toto je poměrně populární metoda. Je zapotřebí vybrat takové výhonky, které nejsou dřevité a vložit je do nádoby s vodou. Tuto nádobu pak dejte na slunečné místo. Potrvá několik týdnů, než se vyvinou kořeny. Obvykle tímto způsobem množíme všechny popínavé rostliny, sukulenty a například fuchsie.

Získávání listů

Některé rostliny lze rozmnožovat pouze listy. Existuje několik různých metod, které můžete použít. Obvykle se z mateřské rostliny odebírá část i s řapíkem, která se umístí do vody. Některé rostliny, jako je například africká fialka či sansevieria, je možné množit také tak, že jejich listy nasekáte na kousky a umístíte je rovnou do země. Po několika týdnech můžete objevit menší sazenice – ty pak přesaďte do jiných nádob.

Nové sazenice

Některé rostliny s věkem produkují mladé rostliny, které se tvoří z kořenového balu. Je velice vhodné je oddělit od mateřské rostliny, protože by jí mohli začít konkurovat – ubírat jí prostor i živiny. Pokud je však květináč dostatečně velký, můžete tuto novou mladou rostlinu nechat růst tak, jak je.

Pokojové rostliny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!