Ivana Moana Plesníková: Vlastní bio zahradu si může vytvořit každý

Bio zahrada

Fenomén zahradničení na vlastní zahrádce bez použití jakýchkoli chemických přípravků se vrací. Spousta z nás se snaží najít vlastní cestu a vypěstovat bio plodiny, které budou zdravé a plné látek, jež naše tělo bezesporu potřebuje. Mnozí lidé často neví, kde by měli začít a jak některé úkony řešit. Právě z toho důvodu jsem se v dnešním rozhovoru zaměřil na založení bio zahrady a vše kolem ní. Mým respondentem byla autorka knihy Moje biozahrada Ivana Moana Plesníková.

Pojem biozahrada je pro mě osobně velmi lákavý. Co vlastně znamená?

Biozahrada není jen o vynechání průmyslových hnojiv a chemických postřiků, ale jsou zde určitá pravidla, která při pěstování dodržujeme. Nejdůležitější je kompostování, při něm zužitkujeme veškerý odpad ze zahrady a organický odpad z kuchyně a přeměníme ho na úrodnou půdu. Záhony neryjeme, ale pouze kypříme, abychom nenarušili půdní systém hub a užitečných živočichů. Vyrábíme si vlastní hnojiva a postřiky z různých léčivých rostlin a bylinek. Povrch půdy na záhonech průběžně mulčujeme, třeba trávou, slámou nebo štěpkou listnatých stromů a díky tomu udržujeme vláhu a šetříme vodu. Záhony máme pestře osázené, pěstujeme více druhů rostlin pohromadě ve vhodných kombinacích, které se vzájemně podporují a chrání před škůdci. Pěstujeme rozmanité druhy rostlin také pro užitečný hmyz a ptáky.

Bio zahrada

Foto: Se svolením Ivany Moany Plesníkové

Já osobně mám malou zahrádku zhruba 8×4 metry čtvereční. Vypěstuji na ní ale spousty plodin, bez jakýchkoli chemických prostředků. Jak to máte vy?

Moje zahrada je mnohem větší, pěstuji hodně bylinek, zeleninu, ovocné keře, skvělé jsou například kanadské borůvky, které nepotřebují téměř žádnou péči. Na zahradě mám také spoustu ovocných stromů, kolem kterých jsou bylinky a květiny, které lákají užitečný hmyz. Hojnost úrody dokazuje, že vůbec není potřeba používat chemické prostředky.

Co vás vedlo k tomu, že jste napsala vaši knihu? Komu je kniha určena?

Vedla mě k tomu zkušenost, kterou jsem získala díky tomu, že jsem se svou zahradnickou firmou 12 let navrhovala a realizovala zahrady. Posečená tráva a listí se odvážela do sběrných dvorů a na zahrady si majitelé přiváželi balený zahradnický substrát a průmyslová hnojiva. Jen málokdo si uměl vyrobit kvalitní kompost. Zahrady byly upravené, ale jaksi bez života. Kniha je určena i úplným začátečníkům, kteří se zahradničením teprve začínají. Zařadila jsem proto do knihy i kapitolu, která podrobně popisuje, jak provádíme výsev a výsadbu.

Bio zahrada

Foto: Se svolením Ivany Moany Plesníkové

Kombinujete text se spoustou obrázků. Myslíte, že toto je ta správné cesta?

Myslím, že díky tomu je kniha přehledná a praktická. Obrázky mnohdy vypovídají daleko víc než obsáhlý text. Hlavním záměrem bylo, aby byly v knize jen nejdůležitější informace a byla to stručná a praktická příručka bez zbytečných omáček.

Mám pocit, že toho lidé o zahradničení ví dnes mnohem méně a často se bojí začít. Jde jen o mé zdání, nebo to máte podobně?

Také si myslím, že dříve lidé věděli o zahradničení mnohem více. Hodně lidí si myslí, že je to složité a raději se do toho ani nepouštějí. Na druhou stranu je tu také velká skupina lidí, kterým záleží na zdravém životním stylu, udržitelnosti a mají velkou chuť získávat informace a pěstovat zdravé plodiny.

Je založení biozahrady složité?

Není to o nic složitější než běžná užitková zahrada. Možná je ještě jednodušší, protože v bio zahradě neryjeme, pouze kypříme. Důležité je mít dostatek kompostu.

Nízký, kopcovitý, vyvýšený. Jaký záhon preferujete vy?

Oblíbila jsem si vyvýšený záhon, při práci se nemusím ohýbat, je to velice pohodlné. Také na rostlinách lépe vidím, pokud jsou napadeny škůdci. Kopcovitý záhon je zase ideální pro pěstování tykví nebo melounů, které mají dlouhé šlahouny.

Píšete o humofixu. Mnozí neví, oč se jedná? Přiblížíte nám tuto problematiku?

Humofix je vyroben z bylin a přírodních surovin, používá se jako hnojivo a urychlovač kompostování. Mám s ním velice dobré zkušenosti a můžeme si jej jednoduše připravit doma. Tento přípravek má dlouholetou historii a používá se v klášterních zahradách v Německu, kde se také prodává.

Bio zahrada

Foto: Se svolením Ivany Moany Plesníkové

Zaujal mě i světelný kořen. O něm prakticky nic nevím. Poučíte mě prosím v kostce?

U nás zatím není příliš známý, pěstuje se hlavně v Číně. Je to liána, která tvoří v zemi hlízy a ty jsou velice zdravé. Hlízy rostou rychle a jsou dlouhé až jeden metr. Protože jsou velice křehké, asi jako ředkve, pěstují se v písku ve vyvýšených záhonech.  Na podzim se opatrně ručně vyhrabávají a skladují ve sklepě.

Kdy pro vás začíná zahradničení? Já už se vždycky těším na začátek roku a semínkaření. Máte to taky tak?

Ano, taky se vždycky nemůžu dočkat, kdy konečně přijde jaro. V lednu plánuji, co kde vysadím a už prožívám tu zahradnickou euforii. V únoru to odstartují papriky a celer a pak už to jede.

Jaké rostliny pěstujete nejraději?

Nejraději pěstuji bylinky, jejich vůně je naprosto úžasná, nikdy nesmí chybět majoránka, bazalka, libeček nebo petržel. Česnek pěstuji skoro v celé zahradě i pod stromy, kde působí také jako ochrana před škůdci. V poslední době jsem si oblíbila pěstování různých druhů paprik, protože jsou velice nenáročné.

Děkuji moc za rozhovor

Zdroj info: Autentický rozhovor Ivanou Moanou Plesníkovou, mojebiozahrada.czmojebiozahrada.cz 

Foto: Se svolením Ivany Moany Plesníkové

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.