Hydroponie v kostce – není tak složitá, jak se může zdát

Rádi sledujete nové trendy a zkoušíte novinky? Pak jste už určitě slyšeli o hydroponii a indoor pěstování. Není třeba se bát. Základy této nezvyklé metody nejsou tak složité, jak se často tvrdí.

Musíte jen pochopit princip, na němž je hydroponie založena. Zatímco při běžném pěstování získávají rostliny výživu ze zeminy, hydroponie naopak sází na zcela inertní substráty a živiny rostlinám dodává za pomoci výživného roztoku. A právě to má celou řadu výhod.

Přesné dávkování minerálů je hračkou

Rostliny se bez té správné výživy zkrátka neobejdou. Ovšem při klasických metodách pěstování je vcelku běžné, že se s odhadnutou dávkou tak úplně „netrefíte“. Nevíte totiž, kolik živin obsahuje právě použitý substrát.

To kokosová drť, keramzit nebo agroperlit vás v tomto ohledu nepřekvapí. Hnojíte jen tím, co přidáte do hydroponického roztoku (což je ve svém základu vlastně jen čistá voda). Odhadnout správnou dávku vám pomůže stav rostlin, ale také specializované pH a EC metry. Měří vodivost roztoku, což vám obratem prozradí, kolik minerálů se ve vodě ještě ukrývá. Pokud toto číslo atakuje předem určenou hranici, stačí roztok vyměnit. Nic víc na tom opravdu není.

Zdroj obrázku: Pixabay

Indoor pěstování a světlo – v čem je jiné

Zatímco venku se musíte spolehnout na sluníčko, uvnitř to bude spíš jeden z dostupných světelných zdrojů. Doporučujeme vsadit na LED panely, které spotřebovávají jen minimum elektrické energie, nepřehřívají se a rostliny nemohu v žádném případě spálit.

Jsou dostupné buď jako zářiče s univerzálním spektrem nebo jako modely, u nichž si můžete libovolně přepínat mezi světlem pro růst a květ a plod. Snadno nastavíte také potřebný čas svícení. Zatímco malé semenáčky zeleniny budou vděčné i za 18 hodin denního světla, starším rostlinám postačí jen 12. Něco takového je v přírodě prakticky nemožné.

Žádná starost se škůdci ani chorobami

Víte, kde se ukrývá nejvíce původců výše zmíněných problémů? Ano, právě v substrátu. Ale indoor pěstován s ním vůbec nepočítá. Navíc pěstování uvnitř minimalizuje i možný nálet škůdců z okolních rostlin.

Jediné, co by vašim rostlinám mohlo opravdu chybět, jsou přirození opylovači. Naštěstí jejich funkci snadno zastane smotek vaty. Při systematickém opylován si navíc můžete být jisti, že jste opravdu na žádný květ nezapomněli. Což je další významný krok k maximalizaci úrody.

Větší sklizeň na menší ploše

Ovoce, zelenina i bylinky, pěstování v hydroponickém roztoku (a za toho správného osvětlení) rostou a zrají rychleji, než jejich sokyně ve venkovním záhonku (ale i ve skleníku). A to je právě ten hlavní důvod, proč je hydroponie tak oblíbená. Malé pěstební boxypěstební boxy  a stany se vám navíc vejdou i do kuchyně nebo do jiného nevyužívaného koutu v bytě. Svou vždy čerstvou a BIO úrodu tak budete mít neustále po ruce.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)