Hniloba cuket: Do jisté míry přirozená věc

Hniloba cuket

Už máte ve vaší zeleninové zahrádce cukety? Pokud ano, tak jistě víte, že některé plody hnijí. Vše začíná od špičky a následně se žlutá barva blíží ke konci plodu. Poté cuketa hnědne a fakticky z ní není žádný užitek. Malé zahnilé cukety jsou součástí prakticky každé rostliny. Mimo ně jsou na ní ale také zdravé plody, jež jsou schopné dorůst se poměrně velkých rozměrů. Jaké jsou hlavní příčiny oné hniloby? Na to se podíváme podrobněji v následujících řádcích.

Cukety přeléváte

Vaše rostliny mohou mít nadbytek vlhkosti. Cuketa sice potřebuje poměrně hodně vody, o čemž ostatně hovoří i její šťavnatost, nicméně umí si spousty vlhkosti uchovat u kořínků. Když půjdete navečer cuketu zalévat, zjistíte, že pod rostlinou se nachází místa prosycená vlhkostí. Nemusíte tak přidávat ještě další vodu.

Hniloba cuket

Hniloba cuket: Foto Radek Štěpán

Práce slimáků a ptáků

Pokud slimák nebo pták naruší povrch cukety, prakticky okamžitě začíná hnít. Stačí klidně miniaturní dírka, které si pouhým okem ani nevšimnete. To práce slimáků je už o něco viditelnější. U mladých cuket překonají slupku bez jakýchkoli obtíží. Starší plody již zpravidla nekonzumují.

Žluté cukety

Zdravé žluté cukety: Foto Radek Štěpán

Absence vápníku

Hniloba koncových částí plodů cuket může tkvět i v absenci vápníku. To podkladu jej můžete dostat. Někdy stačí jen nadrcené skořápky od vajec.

Hniloba cuket

Hniloba cuket: Foto Radek Štěpán

Na chemii zapomeňte

Zkušení pěstitelé cuket, kteří mají rostliny na zahrádce každým rokem, jasně ví, že sem tam se nějaká ta nahnilá cuketa objeví. Ve srovnání s těmi zdravými jde ale o zanedbatelné množství. Nahnilou cuketu prostě odstraňte a počkejte si na krásné plody bez hniloby. Chemické postřiky neřešte. Přece si zbytečně nebudete ničit úrodu nepřirozenými látkami, jež vaše tělo nepotřebuje.

Hniloba cuket: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.