Havajská palma není vysoká dřevina, ale sukulent

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Asi už nezjistíme, proč se pro brighámii význačnou (Brighamia Insignis) vžilo označení Havajská, nebo také Vulkánová palma. A to nejenom u nás, ale prakticky po celé Evropě (např. německé Hawaii-Palme nebo anglické Hawaiian Palm). Jde totiž o sukulent. Z havajských ostrovů sice pochází, roste však spíše osaměle na skalnatých stráních a úctyhodných rozměrů rozhodně nedorůstá.

Patří do čeledi Campanulaceae a dnes je k dostání zejména ve formě osiva, i když v dobře zásobených květinářstvích nebo na květinových burzách lze narazit i na dobře rostlé kousky. Pokud si ji domů pořídíte, měli byste vědět, že je v přírodě velmi přísně chráněná. Vám však nic nehrozí.

Havajská palma není na pěstování náročná

Naopak, zcela se přizpůsobí svým majitelům. Můžete ji pěstovat v miniskleníčku s vysokou teplotou i vzdušnou vlhkostí, ale i jako klasický sukulent (tehdy musíte počítat s pomalejšími přírůstky). Potřebuje plné světlo, ale nikoli sluneční upal, který by mohl její krásné listy poškodit.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zaléváme ji asi 1x týdně ve chvíli, kdy substrát už z větší části vyschne, se snižující s teplotou však vodu ubíráme. Brighámie význačná potřebuje chladnější zimování, ale nejde o nic nesplnitelného, nejnižší teploty by neměly klesnout pod 18 °C (jde přece o druh, pocházející z tropických ostrovů).

Během vegetace ji hnojíme 1x měsíčně komplexním hnojivem. Pro pěstování pak používáme nejlépe rašelinový substrát s přídavkem agroperlitu, v něm prospívá nejlépe.

Když budete mít štěstí, tak vám havajská palma i vykvete

Má-li vaše sukulentní palmička přes 50 centimetrů výšky, mohou se na ní objevit květní stvoly s 5-6 žlutými květy. Bohužel potřebují sprášení pylem od jiné rostliny, jinak se semínky nepočítejte. V domácích podmínkách havajskou palmu často napadají svilušky, mějte tedy po ruce vhodný postřik. Jinak jde o nevšední a vcelku nenáročný sukulent, který do vašeho domova přinese rázem kouzlo dalekého Havaje.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)