Granátové jablko a jeho pěstování v trpasličí odrůdě

Granátové jablko

Granátová jablka rostou na stromě, které známe jako granátovník obecný čili marhaník granátový (Punica granatum). Tento stromek můžete pěstovat také v trpasličí odrůdě. Výhodou trpasličích odrůd je to, že je můžete pěstovat ze semen a prvních plodů se dočkáte rychleji, než u klasických „vysokých“ odrůd. Trpasličí granátovník dosahuje maximální výšky 1,2 m a můžete jej pěstovat také pro dekorativní účely. Od května do září může kvést nádhernými květy. Každá květina vydrží dva až tři dny a poté opadává. Plody jsou velké asi 7 cm v průměru.

Pěstování z řízků

Pokud patříte mezi netrpělivé zahradníky, asi nejrychlejším způsobem, jak můžete granátovník množit, je z řízků. Pokud již někdo vlastní granátovník, můžete jej požádat o řízky. K tomu se hodí částečně vyzrálé výhonky se 4 až 6 pupeny. Tyto řízky doma dejte do hloubky asi 3 cm do směsi písku a rašeliny. Přikryjte průhledným obalem. Každý den nechte sazenice provětrat. Nezapomeňte je zalévat, aby půda byla stále vlhká. Asi za dva měsíce řízky zakoření. O měsíc později je můžete vysadit do samostatných květináčů.

Granátové jablko

Foto: Pixabay

Pěstování ze semen

Granátové jablko lze pěstovat i ze semen. Zde je ale problém v tom, že semena si udrží klíčivost pouze po dobu šesti měsíců. Proto byste při nákupu měli zkontrolovat datum, kdy byla semena odebrána. Klíčivost semen je nízká – asi 50 %. Větší klíčivosti můžete dosáhnout pomocí stratifikace – semena dejte do misky s vlhkým pískem a skladujte je po dobu asi 4 měsíců při teplotě 0 až 2 °C. Klíčivost tím zvýšíte na 95 %. Semena vysejeme do květináče, kde jsme si připravili substrát ze směsi rašeliny a listové zeminy, humusu a písku (2: 2: 1: 1). Do jednoho květináče dejte maximálně dvě semena. Přikryjte fólií a nechte při teplotě 25 °C.

Péče o sazenice

Květináče se sazenicemi dejte na světlý parapet. Ve věku jednoho roku mohou začít kvést a plodí ve druhém roce. Sazenice granátovníku mohou kvést po dobu až tří měsíců. První poupata se doporučuje zastřihnout – mělo by to posílit rostlinu. V létě můžete rostliny vynést ven, vyvarujte se však přímého slunečního záření. Optimální teplota pro pěstování v létě je 20 až 25 °C, na podzim a na jaře 12 až 16 °C a v zimě 10 až 12 °C.

Zálivka a hnojení

Zaléváme mírně. Voda z vodovodu může být pro zálivku příliš studená, je proto lepší, když ji necháte odstát. Na jaře hnojíme každé dva týdny dusíkatými hnojivy. V létě se stejnou frekvencí fosfátovými hnojivy. Stejně často na podzim, tentokráte však draselnými hnojivy. Přes zimu nehnojte a zalévejte jednou za 6 až 8 týdnů. Důležité je snížit teplotu přes zimu na již uvedených 10 až 12 °C. Konec února je vhodný pro zastřihávání.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2017/04/13/karlikovyj-garant-foto-posadka-i-uhod-v-domashnih-usloviyah/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!