Gazánie nejsou náročné: Potřebují jen dobré zapěstování

Gazánie pocházejí z Afriky a v našich končinách mají trochu nezaslouženou pověst náročných květin. Pěstují se jako jednoleté rostliny, i když je lze zimovat v místnosti chráněné před mrazem. Nejčastěji pěstovaným druhem u nás je nádherná Gazánie zářivá (Gazania splendens).

Botanicky je nejvíce příbuzná kopretinám, její květy však tvarem připomínají spíše gerbery. Jsou poměrně velké (mají až 8 cm v průměru) a potěší vás mnoha barvami. Mohou být bílé, smetanové, žluté, oranžové, růžové, červené, kaštanové, purpurové nebo i vícebarevné. A fungují také jako indikátor počasí – gazánie totiž své květy zavírají, když je zataženo nebo dokonce prší. Kvetou od června do pozdního podzimu.

Když dobře zakoření, zálivku nepotřebují

V prvních týdnech jsou gazánie poměrně náročné. Dávají přednost slunným a teplým místům, chráněným před větrem. Nejlépe vypadají na plném slunci. Půda by měla být úrodná, humusová a poměrně dobře propustná. Gazánie nemají zvláštní požadavky na půdní reakci.

Po výsadbě by měly být první dva týdny častěji zavlažovány. To jim umožní dobře zakořenit a dobře čerpat vodu z hlubších vrstev zeminy, takže přežijí i delší období bez deště. Jen při velkých přísušcích vyžadují mírnou zálivku. Díky tomu se hodí do velkých nádob, jako okraje pro záhony i pro skalky.

Náš tip: zalévejte vždy ráno, aby rostliny rychle oschly. Předejdete tak šíření obávaných houbových chorob, na které často trpí.

Pozor na přílišné množství živin

Jak jsou gazánie nenáročné na zálivku, vynahrazují si to v jiném ohledu. Nemají totiž rády přehnojování. V ideálním případě je na jaře zasaďte do zeminy s přídavkem dobrého kompostu a dál se o ně nestarejte. Pokud tuto možnost nemáte, zakupte běžné hnojivo pro kvetoucí rostliny, ovšem vždy ho nařeďte na poloviční dávku.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)