Episcie: Půvabná jemná pokojovka

Episcie je pokojová rostlina, která je velice přitažlivá jednak díky svým nádherným zeleným listům, jednak také díky svým drobným květinám. Listy této rostliny jsou hebké, porostlé kraťoučkými chloupky a zbarvené mnoha odstíny zelené. Mohou být ale také fialové i bronzové, s kresbami či bez. Obvykle jsou asi 8 centimetru velké, vejčitého tvaru. Květy mají nejčastěji červenou barvu a jsou velké asi 2,5 centimetru. Jakkoli je tato rostlina půvabná, není těžké ji pěstovat.

Krásné listy, půvabné květy

Tato rostlina, jejíž latinské jméno zní Episcia cupreata, pochází z Jižní Ameriky. Samotné listy této rostliny jsou velice krásné, takže i když zrovna nekvete, máte doma krásnou pokojovou květinu. Rostlinu vybírejte vždy podle zbarvení listů, protože květy jsou vždy červené a kvetou od jara do podzimu.

Množení rostliny

Nejjednodušší práci budete mít, když si rostlinu koupíte už dostatečně vzrostlou z květinářství nebo zahradnického centra. Pokud ale někdo z vašich známých episcii vlastní, není nic jednoduššího, než si počkat, až bude rostlina produkovat plazivé šlahouny – na jejich koncích se totiž vytváří dceřiné šlahouny, které je velice snadné zasadit a pěstovat. Pro pěstování zvolte vždy širší nádobu – episcie má tendence růst do šířky, takže ji poměrně rychle zaplní.

Podmínky pro pěstování

Episcie nemá hluboké kořeny, takže si vystačíte s mělkou nádobou. Tu postavte na takové místo, aby byly co nejvíce napodobeny podmínky v tropickém pralese – světlo by mělo být rozptýlené (pro růst květin je důležité co nejvíce světla) a teplota by neměla klesnout pod 16 °C. Půdu vyberte kyselou, nebo můžete zvolit kombinaci rašeliny (či jehličí), perlitu a listovky.

Péče o rostlinu

V tropickém pralese je vlhko. To je třeba mít na paměti a vlhkost rostlině dopřávat. Každé ráno jí můžete orosit listy. Použít lze také další způsoby pro udržení vlhkosti, jako je odpařovač či mlhovací fontánka. Pokud je rostlina vystavena většímu světlu, potřebuje častější zálivku. V době růstu květů rostlinu jednou za dva týdny přihnojujte – vhodným druhem hnojiva je tekuté hnojivo pro pokojové rostliny.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!