Dubová kůra pomůže nejen při střevních obtížích

Dubová kůra

Dub je úctyhodný strom dorůstající až 25 m, který můžeme využívat také pro jeho léčivé účinky. Jako doplněk stravy se používá například jeho kůra. Pro výrobu léčiv se používá zejména kůra dubu bílého (Quercus alba), který pochází z čeledi Fagaceae. Tento strom má svůj původ v Severní Americe. Dubová kůra se používá nejčastěji ve formě prášku, který se získá po jejím nasušení a rozemletí. Používá se orálně i topicky.

Zdravotní účinky dubové kůry

Dubová kůra má protizánětlivé a uklidňující účinky. Používá se tedy k léčbě průjmu, běžného nachlazení, bolesti v krku, bronchitidy i zažívacích a střevních obtížích. Topicky se používá při problémech se svědivou kůží. Lze ji užívat ve formě prášku, pilulek, čaje nebo tekutého extraktu. Léčivé účinky mají duby rodu Quercus, včetně robur , cortex sessilifora a pedunculata.

Duby

Foto: Pixabay

Podráždění kůže

Suchá a svědivá pokožka nebo poranění – na to může být použita dubová kůra. Zejména díky obsahu tříslovin, které jsou obsaženy až ve 20 % v dubové kůře. Třísloviny působí jako adstringenty neboli látky, které se vážou na proteiny v pokožce a stahují tělesné tkáně, čímž stahují póry a vysušují podrážděná místa. Mají protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Toho využíváme i s problémy s podrážděnými dásněmi a zuby. Voda s dubovým práškem se může kloktat, pít nebo aplikovat lokálně.

Hemoroidy

Tento problém lze odstranit nebo zmírnit jeho projevy díky koupeli připravené z vody a prášku z dubové kůry. Používá se ale pouze jako doprovodná léčba.

Průjem

Čaj z dubové kůry se používá k léčbě průjmů, protože má antibakteriální vlastnosti. Třísloviny se obecně doporučují k léčbě průjmových onemocnění.

Antioxidační vlastnosti

Antioxidanty chrání vaše tělo před poškozením způsobeným reaktivními molekulami nazývanými volné radikály. Ty mohou být příčinou vzniku tak závažných onemocnění, jako je například rakovina.

Vedlejší účinky dubové kůry

Dubová kůra je považována za bezpečnou, pokud se používá přiměřeně dlouhou dobu. To znamená užívání tří až čtyř dnů po sobě orálně nebo použití po dobu dvou až tří týdnů na kůži. Orální užití dubové kůry může u citlivějších jedinců způsobit nevolnost. Při lokálním použití může někdy zhoršit stavy, jako je ekzém – zejména při použití na poškozenou pokožku. Vysoké dávky mohou zhoršit funkci jater a ledvin.

Zdroj: https://www.rxlist.com/oak_bark/supplements.htm

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!