Drtič větví: Šikovný pomocník do zahrady

Drtič větví

Zahradní drtiče jsou ideálním řešením pro rychlé odstranění odpadu ze zahrady. Drtič promění hromadu prořezů, odřezků živých plotů a jiného zahradního odpadu, který je příliš tvrdý na kompostování, do úhledné hromádky třísek, která je ideální pro kompost nebo pro použití jako povrchový mulč, který se rozloží po oblastech holé půdy, aby potlačil plevel a zadržoval vlhkost v zemi. Když se materiál rozkládá, může také vracet zpět živiny do půdy. Drcení snižuje potřebu spalování a výletů na skládku odpadu a umožňuje recyklaci bohatých zdrojů organické hmoty a rostlinných hnojiv.

Co lze drtit?

Nejvhodnější materiály pro drcení jsou ty, které jsou poměrně tuhé, jako jsou jehličnany a jiné větve, nebo stopky růžičkové kapusty. Měkčí materiály ucpávají systém, zejména u menších modelů. Domácí drtiče si poradí s větvemi o průměru přibližně 2,5–4 cm, i když výkonnější modely zvládnou materiál o tloušťce až přibližně 7,5 cm.

Koupit nebo pronajmout drtič?

Na trhu je nyní k dispozici dobrý výběr různých typů zahradních drtičů a stále častěji i k pronájmu.

Před zakoupením zahradního drtiče zvažte, kolik materiálu vaše zahrada vyprodukuje a které lze recyklovat, pouze pokud je drcené. Nákup zahradního drtiče je nejvhodnější pro střední a velké zahrady s řadou živých plotů a keřů, které vyžadují pravidelné prořezávání. Je nepravděpodobné, že by malé zahrady vyprodukovaly dostatek materiálu, který by koupi zdůvodnil

Pronájem zahradního drtiče může být praktičtější možností než koupě. Nemusíte mít velké množství materiálu, který lze rozdrtit, takže vše, co potřebujete, může být občasný pronájem stroje. Tímto způsobem využijete větší model, než si pravděpodobně koupíte – který rozdrtí větší předměty a také vyšší rychlostí..

Pokud se však rozhodnete pro koupi určitě si prostudujte test drtičů větví + jejich aktuální ceny a také nezávislé recenze daných modelů. Pomůže vám to v rozhodování. A my bychom vám chtěli pomoct také. Sestavili jsme ty nejlepší tipy, aby vaše nakupování bylo ještě jednodušší.

Jak vybrat vhodný drtič větví?

Některé drtiče umí lépe sekat listy a zelené větve do mulče, které se pak rychleji rozpadnou na vaší kompostové hromádce, zatímco jiné se lépe hodí ke dřevnatým větvím a vytvářejí dřevní štěpku, ale možná zjistíte, že listy procházejí neposečené. Existují dvě hlavní typy drtičů, ze kterých si můžete vybrat: impaktní drtiče (známé také jako rychlé drtiče), válcové drtiče (známé také jako tiché drtiče). Způsob, jakým fungují, se v každém případě mírně liší a každý má své klady a zápory.

Drtič větví

Zdroj obrázku: JurateBuiviene/shutterstock.com

Impaktní drtiče

Tyto stroje, známé také jako rychlé drtiče, jsou hlučnější než štěpkovače a pracují s mechanismem ostré rotující čepele. Sekají listy a zelené větve velmi jemně, ale nemusí být nutně vhodné pro dřevěný materiál. Hledejte model s více než jednou čepelí, protože zjistíte, že se čepele opotřebovávají a je třeba je častěji vyměňovat v stroji s jednou čepelí. Rázové drtiče bývají levnější a je méně pravděpodobné, že se zablokují, než válcové modely.

Drtiče s velkými násypkami pravidelného tvaru bez plastové lišty mohou usnadnit vkládání větev. Tyto drtiče jsou i dostatečně lehké, aby se mohli snadno pohybovat po zahradě.Na druhé straně jsou hlučné a poměrně agresivní – čepele mohou bičovat větve, když je nakládáte a házet nečistoty zpět do obličeje, takže váš seznam ochranných pomůcek by měl zahrnovat rukavice, chrániče sluchu a ochranu očí.

Válcové drtiče

Zahradní úlomky jsou řezány a drceny pomocí rýhovaného válce uvnitř stroje. Funguje to tak, že materiál protahujete strojem a je to pravděpodobně lepší volba, pokud máte spoustu materiálu na drcení. Je však větší pravděpodobnost, že se zablokují. Model se snadno dostupnými válečky může pomoci omezit blokování na minimum. Hledejte stroj, který je přiměřeně lehký – některé válcové drtiče se posouvají dost těžce. A ceny mohou být také docela statné!

Benzínový nebo elektrický drtič?

Tyto stroje pracují často na benzínové motory a jsou obvykle nejvýkonnějším a nejúčinnějším typem zahradního drtiče, který dokáže rychle snížit velké hromady odpadu na dokonale tvarované dřevní štěpky, které jsou skvělé pro použití jako mulčování. Jsou ideální pro větší nemovitosti, protože zvládnou náročné pracovní zátěže, a protože jsou poháněny benzínem, nemusí být používány v blízkosti zásuvky. Benzín samozřejmě není bez nevýhod – nákup, provoz a údržba motoru vyžadují o něco více času a peněz než u elektrických alternativ. Navíc jsou to hlasité stroje, které produkují škodlivé výpary, proto by se neměly používat v uzavřených prostorách.

Drtič větví

Zdroj obrázku: Lithiumphoto/shutterstock.com

Jak porovnat jednotlivé typy drtičů?

Zde jsou klíčové faktory, které budete muset vzít v úvahu při porovnávání možností:

  • cena – Benzínové modely jsou podstatně dražší než elektrické zahradní drtiče. Cena elektrických modelů se obvykle pohybuje mezi 2500 a 5000 korunami ale může činit až 10 tisíc korun. Těžká drtící zařízení poháněná benzínem mohou stát i více desettisíc korun.
  • snadnost použití – vydejte se do obchodu a blíže se podívejte, jak praktické bude drtič používat ve skutečném světě. Je skluz podavače ve vhodné výšce? Jsou všechny ovládací prvky snadno dostupné a srozumitelné? Budete je moci ovládat v rukavicích? Máte bezpečný přístup k čepelím a odstraníte tak případné zablokování? Je otvor dostatečně široký, abyste jej mohli snadno „nakrmit“ zahradním materiálem? Jak dlouhý je napájecí kabel – budete potřebovat venkovní prodlužovací kabel?
  • řezná kapacita – řezná kapacita se týká maximálního průměru větve, kterou je stroj schopen skartovat. U elektrických strojů to bude obvykle 40 mm nebo 45 mm, u benzinových modelů o něco více.
  • hluk – další specifikací, kterou stojí za kontrolu, je hodnocení hluku stroje, měřeno v decibelech. Impaktní drtiče jsou hlasitější než válcové drtiče a nemusí být nejlepší volbou, pokud jsou vaši sousedé obzvláště citliví na hluk.

Další funkce

  • průchodnost materiálu – pokud chcete vědět, jak rychle bude stroj schopen zpracovat váš zahradní odpad, podívejte se na specifikační list, kde najdete údaj o průchodnosti materiálu nebo drtící kapacitě. Měří se v kilogramech za hodinu.
  • mulčovací nebo redukční poměr – někteří výrobci uvedou poměr mulčování nebo zmenšení, abyste získali představu o tom, jak efektivní je drtič při drcení zahradního odpadu. Například poměr 10: 1 znamená, že za každých 10 pytlů zahradního odpadu, které vložíte do stroje, získáte 1 pytlík drceného materiálu.
  • zpětný chod – toto je poměrně standardní funkce navržená k vyplivnutí materiálu zpět z drtiče, pokud dojde k zablokování.
  • hmotnost a rozměry – zvažte hmotnost drtiče, abyste zjistili, jak snadné bude pohybovat se po vaší zahradě – obvykle se dodávají s koly pro lepší manévrovatelnost. Můžete také zvážit rozměry drtiče, abyste se ujistili, že se vejde do vaší kůlny nebo garáže.
  • sběrný pytel – Je drtič vybaven integrovaným sběrným vakem nebo nádobou na zachycení drceného zahradního odpadu? To pomůže snížit nepořádek kolem zahrady. Kontejnery obecně nabízejí lepší trvanlivost než sběrné pytle.
  • záruka – zkontrolujte, zda je drtič se zárukou, a pokud ano, jak dlouho je a co přesně kryje.

Jakmile si vyberete model zahradního drtiče, o kterém si myslíte, že nejlépe vyhovuje vašim potřebám; typ paliva, který chcete použít, a rozhodli jste se o jakýchkoli dalších funkcích, které považujete za užitečné, jste připraveni začít procházet možnosti modelů.

Zdroje informací:

Zdroj náhledového obrázku: mahey/shutterstock.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.