Davidie listenová – kráska až z daleké Číny

Hledáte zajímavý solitér do své zahrady? Máte rádi exotickou zeleň a rádi se pouštíte do experimentů? Pak se v zahradnictvích poohlédněte po davidii listenové. Nejde o příliš běžný sortiment, pokud ji však seženete, v době květu vám to bohatě vynahradí.

První davidie se do Evropy dostaly někdy v 18. století, na naše území pak ta úplně první doputovala v roce 1910. Byla vysazena v Průhonickém parku a dodnes se jí skvěle daří. Davidie listenová (Davidia involucrata) přirozeně roste ve vlhkých lesích a dorůstá výšky 20 metrů, u nás bude její velikost zhruba poloviční. V mládí potěší svým kuželovitým tvarem, později spíše deštníkovou korunou na dlouhém, štíhlém kmínku.

Když vykvétá davidie…

Její světle zelené a lesklé listy srdčitého tvaru jsou dekorativní samy o sobě. Ovšem objeví-li se drobné fialové kvítky, obklopené dvojicí dlouhých bílých listenů, jde o docela jiný zážitek. Na první pohled vám může davidie trochu připomínat buganvilleu a na ten druhý pochopíte, proč jí v Číně říkají kapesníkový strom, nebo strom duchů.

Potřebuje polostín a vlhko

Nejlépe se jí bude dařit na chráněném místě, nesnáší totiž prudké větry. Je citlivá na přísušky, a to zejména během zimy nebo parného léta, proto jí neváhejte poskytnout dostatečnou závlahu. Vůči mrazům je poměrně odolná, jen v prvních dvou až třech letech od výsadby bude potřebovat ochranu v podobě juty nebo netkané textilie. Na jaře pak ocení přihnojením bohatou dávkou dobře vyzrálého kompostu. Během prvních několika let je vhodné přistoupit k tvarování řezem, později davidii lépe svědčí ničím nerušený volný růst.

A kdy vykvétá? V dobrých podmínkách už druhým rokem od výsadby, a to zpravidla v květnu. Ale potěší vás i na podzim, tehdy totiž její listy dostanou barvu tekutého zlata. A milovníci Asie ji mohou úspěšně pěstovat i jako bonsaj.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)