Čočka zelená: návod, jak si ji vypěstovat

Čočka

Čočka je luštěnina, která přichází v různých barvách. Většina z nás má zažitou zejména čočku hnědou a zelenou, ze kterých se připravuje u nás proslulá čočka nakyselo. Stále více se do našich kuchyní ale dostávají i další druhy, jako je čočka červená nebo černá (beluga). Ať už se rozhodnete pro jakýkoli druh čočky, vězte, že je skvělým zdrojem bílkovin, komplexních sacharidů a vlákniny. To je také důvod, proč je tolik oblíbená mezi vegany a vegetariány. Dále obsahuje zinek, železo, draslík, hořčík a vitamíny skupiny B.

Zdravotní přínosy

Obsažené živiny jsou skvělé pro dosažení celé škály dobrých účinků na vaše zdraví. Čočka zelená se bude hodit například při dietě, protože obsahuje velmi vysoké množství vlákniny. Ta vás udrží déle syté, čímž spotřebujete menší množství kalorií. Upravuje také trávení, zabraňuje zácpě a průjmu, a také náhlému zvýšení hladiny cukru krve po jídle. Vhodná je také pro váš kardiovaskulární systém, protože snižuje cholesterol i krevní tlak. Přínosný je pro ženy, protože obsahuje železo, které je každý měsíc vylučováno menstruační krví, ale také pro muže, protože obsahuje zinek, důležitý pro tvorbu spermií.

ČočkaFoto: Pixabay

Pěstování čočky

Čočce se nejlépe daří ve středomořských oblastech, kde vládne teplejší počasí. S úspěchem ji ale lze pěstovat také u nás. Poroste v téměř jakékoli půdě – nemá žádné specifické požadavky. Ideální je pro ni půda s pH 6 až 6,5. Promočené půdy nejsou pro pěstování čočky vhodné, stejně tak příliš těžké nebo kyselé půdy. Čočku vyséváme brzo, je částečně odolná vůči mrazům (až do -6 °C), takže je to možné ještě před „zmrzlými“. Zpoždění setí může výrazně ovlivnit výnos.

Péče o čočku

Čočka kvete v létě, kdy je množství sluníčka největší. První klíčky se objevují již po 6 až 12 dnech od vysetí. Květ můžete pozorovat po asi 54 až 58 dnech od výsevu. V tomto čase jsou rostliny vysoké až 75 centimetrů. Po květech se začnou vyvíjet lusky, jejichž velikost a vzhled závisí na odrůdě. V počátečním období není růst čočky intenzivní, proto je velmi důležité ji pravidelně odplevelovat. Hnojíme pouze v případě, že jsme čočku vysadili na neúrodnou půdu.

Zdroj: https://www.castorama.pl/jak-uprawiac-soczewice-jadalna-ins-103927.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!