Co vaše pokojové rostliny potřebují v zimě? Zlepšete jejich stav

Pokojové rostliny

Rostliny dostávají v zimě pořádně zabrat – a to nejen ty v zahradě, které se musí s dostatečným předstihem na zimu připravit. Také pokojové rostliny jsou vystaveny nepříznivým podmínkám, na které nemusí být ze svého přirozeného prostředí zvyklé. Faktorů je hned několik: suchý vzduch v místnosti způsobený ústředním topením, malé množství světla z důvodu kratšího dne atd. Jak se tedy postarat o pokojové rostliny, které nezimujeme (nepotřebují zimní odpočinek v chladnější místnosti)?

Speciální osvětlení

Právě nedostatek světla může být důvodem, proč naše rostliny chřadnou. Tento problém může nastat již na podzim, kdy je zataženo a v našich domech a bytech je tma. Rozhodně to neprospívá ani naší náladě, kdy bychom si nejraději zalezli do peřin a nedělali nic. Rostliny to mohou mít velice podobně. Akorát to projeví jiným způsobem: mají slabé stonky, menší uspořádání listů, žloutnutí listů či dokonce jejich opadávání, zakončené úhynem rostliny. V takovém případě můžete investovat do speciálního osvětlení – to ale může být poněkud nákladnou metodou, takže se vyplatí pouze nadšeným pěstitelům, kteří mají vzácné exempláře.

Pokojové rostliny

Foto: Pixabay

Přemístění rostliny

Mnohem levnějším způsobem, jak ochránit své rostliny před nedostatkem světla, je přenést je například na jižní nebo východní parapet. Ne všechny rostliny ale přenos dobře zvládají (například vánoční kaktus bychom rozhodně přenášet neměli, když už tvoří poupata – hrozí jejich opad). Navíc i na novém stanovišti na rostliny mohou číhat různá další nebezpečí.

Vysoké teploty, nízká vlhkost vzduchu

Tím, že zapneme topení, si usnadníme život – není nám zima, i když pravdou je, že na suchý vzduch mohou trpět i citlivější jedinci. Přílišné teplo ale některým rostlinám nesvědčí. Spolu s nízkou vlhkostí vzduchu to pro ně může být osudné. Pomoci si můžete tak, že své rostliny přemístíte do chladnějšího prostředí nebo je alespoň oddálíte od ústředního topení (které se bohužel nachází pod oknem, takže zde pak opět hrozí nedostatek světla). Dalším způsobem je nákup zvlhčovače vzduchu – jeho cena nemusí být vysoká a navíc prospěje také vašemu zdraví.

Zálivka a hnojení

Zálivku je zapotřebí upravit podle toho, v jakém prostředí se rostlina nachází. Je-li v chladné místnosti, pak se zálivka omezuje. Příliš teplá místnost ale znamená vyšší odpařování vody, takže bude nutné zálivku naopak navýšit. Dejte si pozor na přelévání – to obvykle většina rostlin nesnáší mnohem víc, než nedostatek vodu. Ostatně, některé rostliny si o vodu umí říci (svěšením listů apod.). I v zimě se doporučuje hnojení – ovšem v omezené formě. Hnojiva by měla obsahovat zejména draslík nebo fosfor, který podporuje stav rostlin. Na druhou stranu byste se měli vyhnou dusíkatým hnojivům, které stimulují k růstu.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-jak-poprawic-kondycje-roslin-doniczkowych-zima,nId,5663415

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!