Čirůvka dvoubarvá: Sklízet ji můžete ještě v prosinci

Čirůvka dvoubarvá

Čirůvka dvoubarvá (Lepista saeva) je houba, která roste v případě příznivého počasí ještě i v zimě. Je jedlá a považujeme ji za velice chutnou. Roste nejčastěji ve shlucích, kde se kloboučky jednotlivých čirůvek dotýkají. Zřídkakdy můžete na tuto houbu narazit také v lese. Vyznačuje se béžově až šedavě hnědě zbarveným kloboučkem. V Evropě se vyskytuje poměrně hojně, najít ji můžeme také na území České republiky.

Jak poznat čirůvku?

Tuto houbu můžeme poznat podle krémové až zlatohnědé barvy klobouku. Ten je široký obvykle 50 až 150 mm. U mladých hub je klenutý, jak ale houba dozrává, může se různě zprohýbat a dokonce se promáčknout směrem do středu. Získává tak konkávní tvar. Lupeny (nebo jak bychom řekli lidově: žábry) jsou, mají u mladých hub bílou barvu. Čím je houba starší, tím získávají lupeny více narůžovělou barvu, až do hnědé. Třeň dosahuje v průměru 15 až 25 mm a je vysoká 40 až 60 mm. Obvykle má nafialovělou barvu, může být lehce žíhaná.

Čirůvka

Foto: Pixabay

Čirůvka v kuchyni

Čirůvky považujeme za jedlé a bezpečné houby, ale u některých citlivých jedinců může dojít k zažívacím potížím. Čirůvku bychom neměli konzumovat syrovou – teprve po důkladném tepelném opracování. Má oříškovou chuť, která skvěle doplní drůbeží, vepřové a telecí maso. Hodí se také k některým sýrům, těstovinovým jídlům i rýži. Někteří lidé používají čirůvku ve vaječné omeletě, ale je zapotřebí je dostatečně dlouho tepelně zpracovávat.

Houbové koření

Protože je třeň tvrdší, než samotné klobouky, připravují se obvykle samostatně. Buď se přidávají do pokrmu k tepelnému zpracování o něco dříve, anebo se zcela izolují. Pak se nasuší a rozdrtí na prášek. Tento prášek je pak možné použít do mnoha různých pokrmů – zejména do polévek nebo všude tam, kde bychom mohli použít houby.

Čirůvkový stroganoff

Budeeme potřebovat asi 250 g čirůvek, které nakrájíme na proužky. Také 1 velkou cibuli si nakrájíme na proužky. Osmažíme ji na 50 g másla a 1 lžičce olivového oleje. Po asi 10 minutách získá zlatavou barvu. To je znamení, že máme cibuli vyjmout, přičemž tuk zachováme v pánvi. Opečeme na něm 1 stroužek utřeného česneku. Po 30 sekundách přidejte nakrájené houby. Promíchejte, aby se česnekové máslo rozprostřelo na všech houbách. Poté smažíme do hnědé bez míchání, otočíme na druhou stranu. Přidáme 2 lžíce brandy. Až se vypaří alkohol, vrátíme do pánve polovinu opečené cibule. Odstavíme a vlijeme 200 ml smetany na vaření, 2 lžičky dijonské hořčice a 2 lžičky mleté papriky (sladké). Promícháme a krátce povaříme. Osolíme a opepříme podle chuti. Podáváme posypané petrželkou a zbylou cibulkou. Vhodnou přílohou je chléb nebo třeba rýže.

Zdroj info: https://www.first-nature.com/fungi/lepista-saeva.php

Náhledové foto: Autor: Strobilomyces https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lepista_saeva_20131102w.JPG

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!