Čím si při chovu osmáků nechtěně zaděláváme na velké zklamání

Osmáci jsou velmi čilá a společenská zvířata. Pokud je pořídíte jako společníka dětem, mohou jim dělat radost i šest let. Jejich chov navíc není nijak složitý a poradí si s ním opravdu každý.

Přesto existují chyby, kterých se noví chovatelé těchto hlodavců dopouštějí stále dokola a tím sobě i svým zvířatům připravují nepříjemná překvapení. A o jaké jde?

Aby měl osmák pořádný domeček

Všichni hlodavci přece milují dřevěné domečky, nejlépe s množstvím průchodů a zajímavých zákoutí. Chovatelští nadšenci tak obíhají zverimexy ve snaze o pořízení co nejnápaditějšího domečku nebo se jednoduše spoléhají na své kutilské dovednosti. Ovšem osmák nic z toho neocení.

Opravdu rád totiž hlodá – všude a všechno. Ti nejhbitější jedinci pak promění pořízený domeček v hromadu třísek už za pár dní, samozřejmě za doprovodu značných zvukových efektů. Nemá cenu je napomínat, aby to nedělali. Neodnaučíte je to.

Foto: Pixabay

A co jim tedy jako úkryt pořídit? Nejlépe domečky z keramiky nebo hromady kamenů. Ty však pro jistotu spojte k sobě vhodným lepidlem, aby na zvíře nemohly spadnout.

V akváriu to zkrátka nepůjde

Osmáci také rádi hrabou, takže pořídíte-li klasickou klec (rozhodně bez plastové vany, tu totiž také dokáží rozkousat), budou brzy hobliny a další prvky podestýlky všude. Ale umístit osmáky do akvária by bylo krátkozraké. Rádi skáčí – potřebují tak zakrytý vrch. Což v akváriu zvyšuje vlhkost. Ani drátěný poklop celý problém příliš nevyřeší. Klec je zkrátka pro osmáka nejlepší.

Doporučujeme ji zvenčí ohradit bariérami, které zabrání pronikání nechtěného nepořádku na vaši podlahu. Počítejte však s tím, že na 100 % se vám to nikdy nepovede. A to tím spíš, že osmákům by neměla chybět ani vana s pískem, ve kterém rádi hrabou a koupou se v něm.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)