Cicimek čínský: nepříliš známé čínské datle

Cicimek čínský

Cicimek čínský (Ziziphus jujuba) známe spíše pod označením čínské datle nebo jujuba. Jedná se o ovoce, které zde bylo velice hojně pěstováno – jeden čas se dokonce jednalo o nejpěstovanější plodinu v Číně! U nás ho ale zná jen velmi málo lidí. Svůj původ má tento středně velký strom právě v Číně. Dosahuje výšky do 4 metrů, někdy se ale může vyskytnout mnohem větší. Tyto stromy totiž mohou dosáhnout až sta let.

Zvláštní druhy větví

Jujuba vytváří dva druhy větví. Jedny jsou takové, které známe i u jiných stromů. Jedná se o klasické prodlužující výhony, na kterých rostou trny v párech u každého z listů. Druhým typem větví jsou výhony, které se označují jako letní výhony. Vyraší na jaře a na podzim opadávají společně s listy. Pokud byste chtěli rostlinu pěstovat, vyberte ji podobné místo, jaké se hodí pro vinnou révu: spousta slunce a dlouhý podzim, který dovolí plodům vyzrát.

Nenáročná dřevina

Jujuba poroste na jakémkoli typu půdy, poradí si i se suchem. Pokud ale chcete maximalizovat svoji úrodu, vyplatí se pravidelná zálivka. Pozor ale na přelití: podmáčení toleruje rostlina o poznání hůře. Tento stromek lze pěstovat i v poměrně vysokých nadmořských výškách – a to až do 1700 metrů nad mořem.

Jujuba

Jujuba: Zdroj obrázku Pixabay.com

Řez rostliny

Jujuba není na řez nijak náročná. Koupíte ji ve formě sazenice – cena se pohybuje obvykle kolem 400 Kč. Poté, co vysadíte sazenici do své zahrady, je dobré provést seříznutí stromku, čímž se rostlina lépe ujme. Poté už se snažíme pouze o vzdušnou korunu kotlovitého tvaru. Není potřeba detailní řez, jako třeba u jádrovin. Sazenice je možné vysazovat v průběhu celé sezóny. Řez tedy není příliš nutné provádět, vystačíte si s odstraněním starého odplozeného dřeva.

Kroužkování větví

Někdy se ale může stát, že plody, které se vytvoří, odpadnou dříve, než dozrají. V tom případě je nutné provést kroužkování větví. V době květu je potřeba vyříznout několikamilimetrové prstence kůry na starších větvích. Kvetení probíhá až na konci června, květy jsou přitom nenápadné. Mají žlutozelenou barvu. Jedná se o samosprašnou dřevinu, avšak pokud chcete maximalizovat výnos, je dobré zasadit hned dva stromy.

Hnojení a mrazuvzdornost

Jujuba není náročná na hnojení, vystačí si s univerzálním hnojivem nebo dobře uleželým kompostem. Co se týká mrazuvzdornosti, rostlina zvládne mrazy s teplotou do -27 °C. To znamená, že rostlinu můžeme bez problémů pěstovat celoročně venku.

Plody

Od září až do pozdního podzimu je možné sklízet plody – tří až čtyřcentimetrové oválky s peckou uvnitř. Dají se sbírat ručně nebo také setřást. Pokud byste je nechali na stromě, vydrží tam i do jara. Zprvu mají zelenou slupku, ale jak dozrávají, zbarvují se do hněda. Dužina je krémově bílá a má příjemnou, sladkokyselou chuť. Plody se konzumují jen tak, nebo se z nich připravují kompoty, džemy, či dokonce dětské výživy. Velice dobré jsou ale sušené, jako klasické datle.

Cicimek: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!