Cherimoya je chutný tropický plod, který si můžete vypěstovat i doma

Cherimoya: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Cherimoya nebo počeštěně čerimoja je jeden z nejlahodnějších plodů, které si můžete vychutnat. Narazit na tento plod v obchodě je poměrně složité, když se vám to ale podaří, neváhejte a kupujte! Toto exotické ovoce je původem z Jižní Ameriky, kde roste na stromě zvaném láhevník čili anona. Plody mají srdčitý tvar a na povrchu má jakési zelené šupinky. Uvnitř se pak kromě dužiny machází i semínka, která si můžeme zasadit.

Šťavnatá dužina

Právě dužina je to, co nás na plodu nejvíce zaujme. Její chuť je nepopsatelná – zkrátka a dobře je natolik jedinečná, že ji nelze k ničemu přirovnat. Někteří tvrdí, že vůně dužiny je směs vůní z malin, broskví a manga. Dužina je krémová a její chuť bývá přirovnávána k banánu s medem. Kromě neodolatelné chuti poskytuje cherinoya taktéž spoustu prospěšných látek, jako je vláknina, vitamín C, fosfor a vápník.

Jak vybrat plod?

Jak v obchodě rozpoznáme, který plod je zralý tak akorát? Cherimoya má tu nevýhodu, že je velice náchylná k pomačkání, proto se sklízí ještě když není zralá. V obchodech se tak častěji dostaneme k nedozrálým plodům, než k těm přezrálým. Zelené a tvrdé plody jsou ještě nezralé a nechutnají dobře. Pokud takovou koupíte, nechte ji ještě při pokojové teplotě dozrát několik dnů. Až slupka začne hnědnou a ovoce je měkké, plod je zralý. Poznáte to také tak, že slupku lze lehkým tlakem odloupnout.

Jak konzumovat?

Nejlepším způsobem je sníst toto ovoce syrové. Ovoce neloupejte, ale rozpulte je na polovinu a poté vykrajujte lžičkou. Semena můžete odstraňovat postupně – ale nevyhazujte je! Pokud byste chtěli semena konzumovat, tak je potřeba dodat, že ve větším množství jsou jedovatá. Ovoce se nehodí pro přípravu vařených či pečených pokrmů, využít ji ale můžete v ovocných salátech, smoothie nebo při přípravě zmrzliny. Pro delší uchování si můžete připravit džem.

Pěstování

Černá semena (tato jsou zdravá) očištěte od dužiny a použijte pro pěstování. Nechte je týden vyschnout a poté je zasaďte do rašeliny v hloubce asi 3 cm. Substrát by měl být stále vlhký při pokojové teplotě okolo 25 °C. Po cca deseti dnech vám rostlina vyklíčí. Je možné, že první lístky opadají. Sazenice přesaďte do většího květináče. Ve vegetačním období přihnojujte kombinovaným hnojivem a v zimě omezte zálivku. Za jeden rok rostlina vyroste do výšky jednoho metru. Pro rozvětvení zastřihněte rostlinu na jaře druhého roku ve výšce asi 20 cm nad květináčem. Dvouletou rostlinu můžete přesadit do skleníku, který v zimě vytápíte. Po pěti letech se dočkáte prvních plodů. (k tomu je ale potřeba minimálně dva stromky, které se vzájemně budou opylovat).

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!