Česnek: jaká nebezpečí mu hrozí na jaře

Česnek

Česnek rozhodně patří mezi plodiny, které se vyplatí pěstovat na vlastní zahradě. Vypěstování vlastního česneku ale není tak jednoduché. Už při jeho podzimní výsadbě jste si museli dát pozor, abyste namořené stroužky zasadili v ten správný čas: nesmí být sucho, ale ani příliš vlhko. Kromě rozmarů počasí jsou nepřítelem česneku také škůdci. Ti dokážou spořádat a ohrozit celou vaši úrodu.

Houbomilka česneková

Jedním z opravdu silných škůdců je právě houbomilka česneková. Ta si pochutná zejména na česneku, ale také na cibuli ze sazečky nebo na pórku. Svým vzhledem se podobá mouše domácí a obvykle zimuje v různých škvírách. V březnu až dubnu vylétá ze svého úkrytu a klade vajíčka na listy vzcházejícího česneku. Pokud těsně nad zemí na listech objevíte vajíčka, zřejmě se jedná o tohoto škůdce. Z vajíček se líhnou larvy, které jsou 10 mm dlouhé. Ty se pak pustí listy dolů ke krčku rostliny. Listy česneku začnou žloutnout a deformovat se.

Česnek

Česnek: Foto Pixabay

Nečekejte na larvy!

V období, kdy už začíná česnek odumírat, je pozdě. I ty rostliny, které byly napadeny slaběji, již budou mít méně kvalitní paličky. Larvy se kuklí v půdě, tam, kde byl napaden váš česnek. A příští rok se objevují znovu. Vylíhnou se obvykle v květnu až červnu. Jako ochranu před tímto škůdcem máte celkem dvě možnosti. Velkou částí si pomůžete díky preventivním opatřením. Existuje ale i chemická ochrana, ta však musí být správně načasována.

Preventivní opatření

Je vhodné česnek vysazovat každý rok na jiném místě. Na stejném místě, jako jsme pěstovali česnek, by se neměla vyskytnout ani cibule či pórek. Na stejném místě můžeme česnek zasadit vždy s odstupem 4 roky). Volíme vždy co největší vzdálenosti od předchozí sadby, protože houbomilka nepatří mezi zdatné letce. Pokud už se vám několikrát stalo, že vám houbomilka zničila úrodu, sázejte jarní česnek. Ten houbomilkám tolik nechutná, protože ještě není dostatečně vzešlý. Proti houbomilce se můžete chránit také bílou netkanou textilií – tu aplikujte již koncem února. Odstranit ji můžete až v dubnu.

Chemická ochrana

Po chemických postřicích můžete sáhnout tehdy, kdy odpolední teploty jsou tři až čtyři dny po sobě vyšší než 10 °C. Pro aplikaci postřiku je ale důležité také to, jak vzrostlý už váš česnek je. Obvykle je první aplikace prováděna v období března, při mírnějších zimách už ale můžeme aplikovat již na konci února. Po deseti až čtrnácti dnech postřik opakujeme.

Česnek: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!