Červená řepa a tipy pro její pěstování

Červená řepa je stálicí v českých zahradách, protože snadno roste a nemusíte čekat dlouho, než sklidíte jejíc chutné kořeny. Navíc, jíst se dají i její zelené listy, které můžete přidat do salátů i pomazánek. Řepu je velice snadné pěstovat ze semen – a to i v chladném období (zvládnou i teploty blízké mrazu). Existuje mnoho druhů řepy, některé mohou být tmavě červené či fialové, avšak dostupné jsou i žluté, bílé nebo dokonce žíhané varianty různých tvarů.

Kdy začít pěstovat?

Řepu můžeme začít vysévat od poloviny dubna až po konec května. Jestliže chcete svou řepu uskladnit, můžete pěstovat i kdykoli během června. Výsadba je možná, pokud denní teploty nepřesahují 24 °C. V půdě, která má teplotu nejméně 10 °C, probíhá klíčení (to trvá 5 až 8 dní, avšak je-li půda chladnější, může se klíčení prodloužit i na 2 až 3 týdny). Klíčení lze urychlit tím, že semena před zasetím ponoříme na 24 hodin do vody.

Řepa: Foto Pixabay

Vybíráme umístění

Pěstujte řepu na plném slunci. Řepa preferuje dobře připravenou úrodnou půdu, ale bude tolerovat i průměrnou až nízkou úrodnost půdy. Aby se kořeny řepy řádně rozvíjely, neměly by se v půdě nacházet žádné kameny či jiné překážky. Ideální pH pro pěstování je mezi 6,0 a 7,0. Pokud se rozhodnete hnojit, zvolte hnojivo s nízkým obsahem dusíku, protože ten může způsobit bujný růst zelených listů řepy na úkor kořenové části řepy.

Vysévání řepy

Řepu pěstujte přímo na zahradu, protože při domácím předpěstování bychom museli následně rušit její kořeny při přesazování. Řepa obvykle přesazení toleruje, když je mladá, na druhou stranu je však tolerantní také ke chladu, takže není potřeba ji předpěstovat doma. Semínka zaséváme asi 1 centimetr hluboko ve vzdálenosti 2,5 až 5 cm od sebe. Řádky by od sebe měli být vzdáleny zhruba 30 až 40 centimetrů. Po zasetí semena zakryjte tenkou vrstvou půdy.

Vyjednocování řepy

Každé „semeno“ řepy je ve skutečnosti shluk 2 až 4 semen, takže jakmile budou sazeničky vysoké asi 10 centimetrů, pusťte se do vyjednocování. Při této činnosti rostliny nevytahujte, protože byste mohli narušit kořeny řepy, kterou chcete zachovat. Místo toho jen odstřihněte zeleň (můžete si na ní pochutnat).

Vhlkost je důležitá

Půdu v okolí řepy udržujte vlhkou – pravidelně ji zalévejte. Pro udržování vlhkosti v půdě ale také v boji proti plevelům se skvěle hodí mulčování. Pokud odstraňujete plevel, buďte opatrní, abyste nenarušili kořeny řepy (zejména je-li mladá).

Sklízení řepy

Řepu můžete sklízet tehdy, když dosáhne požadované velikosti (sklizeň je samozřejmě závislá taktéž na druhu řepy) – od velikosti golfového míče až po opravdu velké hlavy řepy. Dejte si ale pozor, velké kořeny mohou být dřevnaté a nepříliš chutné. Sklízení probíhá tak, že rozrušíte půdu v okolí řepy a poté ji jemně vytáhnete ze země.

Řepa: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!