Černý česnek obsahuje až dvakrát více antioxidantů než ten obyčejný

cerny-cesnek

Vyznavači alternativní medicíny už o něm určitě slyšeli, ale svou popularitu si stále více získává i v gastronomických kruzích. Pochází z Koreje a i když si to mnozí z nás myslí, rozhodně není fermentovaný

Bez nadsázky jde o „superčesnek“ . Obsahuje totiž násobně více A-alĺylcysteinu a dalších účinných látek, kterých si u česneku tak ceníme. Podle všeho právě díky nim dokáže česnek snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi, působí proti rakovině a posiluje naši imunitu.

Černý je lepší než bílý

A velmi dobře je na tom černý česnek i s obsahem antioxidantů – má jich totiž 2x více než jeho bílý protějšek. Antioxidanty chrání naše buňky před působením volných radikálů, čímž oddalují proces stárnutí a brání nejrůznějším degenerativním změnám.

Česnek, který chutná jako karamel

Ale pojďme se už podívat na to, jak vlastně černý česnek vzniká. Působí tu množství tepla po poměrně dlouhou dobu, které odstartuje tzv. Maillardovu reakci. Hlavní roli v ní hrají sacharidy a právě díky nim dochází např. při pečení ke hnědnutí chlebové kůrky, kávová zrna získávají svou typickou barvu apod.

cerny-cesnek

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A černý česnek? Ten díky ní ztratí svou typickou chuť i štiplavost. Kdybyste ho ochutnali, nejspíš byste ho nepoznali. Mnohem spíše totiž připomíná sušené ovoce s tóny čokolády, melasy nebo třeba vanilky. Názory se různí. Právě proto je černý česnek oblíbený – nabízí množství zdravotních účinků, ale přitom žádná negativa. Nebude vám po něm páchnout z úst a minou vás i mnohé další nepříjemné obtíže (zejména ty zažívací).

Domácí výroba černého česneku není tak jednoduchá, jak vypadá

Pokud jste na černý česnek narazili v prodejnách s exotickými potravinami, nejspíš vás zaskočila jeho vysoká cena. Koneckonců, není se čemu divit. Proces jeho výroby totiž není právě jednoduchý.

Trvá celé čtyři týdny. Během této doby je třeba udržovat stálou teplotu 60 °C, ovšem i poměrně vysokou okolní vlhkost (která zajistí, že se jeho stroužky nevysuší). Česnek se ponechává ve slupce a teprve po ukončení procesu se loupe.

V zásadě jde o velmi pomalý proces „pečení“ v dobře uzavřené nádobě. Což je vlastně i takový malý návod na to, jak se o něco podobného pokusit doma. Ovšem čtyři týdny jsou poměrně dlouhá doba, takže pokud vám i pečení kachny či husy přes noc přijde dlouhé, určitě to nebude nic pro vás.

Nicméně, až vám černý česnek příště nabídnou ve vašem oblíbeném obchodě se zdravou výživou nebo na vás vykoukne z nějaké extra luxusního menu, budete už vědět, o co se jedná. Chuťový zážitek je to opravdu příjemný, takže určitě není třeba váhat. Černý česnek je zkrátka poměrně zajímavá asijská novinka, se kterou se velmi pravděpodobně budeme setkávat stále častěji.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)