Čas plánování a výsevu letniček je tu

Zazimování begonie

Také vás teplé lednové počasí vábí do zahrad? Když se sluníčko protlačí skrze mraky, zahradníci se již nemohou dočkat, až začnou na svých zahradách provádět různé úpravy, začnou pěstovat a tak dále. Máte to také tak? Nemusíte čekat – na zahradu můžete už teď. S výsevem některých letniček můžete začít již teď nebo v únoru. Krásně narostou, ale také zesílí a po třech zmrzlých je můžete vysadit ven. 

Zahradník nikdy nespí

Možná jste přesný opak a říkáte si, že v lednu budete mít klid od zahradničení, kterého si užíváte několik měsíců v roce? Ne tak úplně. Pokud máte na zahradě růžičkovou kapustu a jinou zeleninu, která venku umí přezimovat, nyní je nejvyšší čas ji sklidit. Lze již také nachystat rouby peckovin a sestřihnout neopadavé keře – ale pozor, jen ty, které nekvetou brzy z jara. Tento měsíc využijte také pro poslední ochranu stromů pomocí vápenného mléka. Nezapomeňte na zahradnické náčiní, které byste měli očistit a dobře uskladnit. Zkontrolujte i zásoby zeleniny a ovoce, zda neplesniví.

nářadí
Foto: Pixabay

Letničky, které lze chystat již v lednu

S předpěstováním některých rostlin lze začít již v lednu nebo únoru. V případě, že se vám nebude chtít, je možné později nakoupit rostlinky, které jen zasázíte. Myslete na to, že obojí má své pro i proti. Doporučujeme začít s předpěstováním již nyní. Které z nich se k tomuto kroku hodí? 

Již nyní či v únoru můžete začít s předpěstováním petúnií, lobelek, ale také klidně astry, afrikány nebo ostálky. Nazmar nepřijdou ani trvalky, jako jsou dračíky, begonie, karafiáty či verbeny. Vhodné pěstování bude ve skleníku, ale klidně také u okna, kde jste schopni zajistit chladnější teplotu a dostatek světla. Semínka můžete nechat vyklíčit při pokojové teplotě, ale jakmile budou růst klíčky, teplota by měla být kolem deseti stupňů. 

Dbejte také na to, abyste použili zeminu, která bude lehká a bohatá na živiny. Pozor si také dávejte na správnou zálivku. Substrát by měl být vlhký, nikoli mokrý či přemokřený a voda by měla odtékat do podmisky. Také nikdy nepolévejte lístky, ale jen zeminu.

Petúnie
Foto: Pixabay   

Až vyraší rostlinky

V době, kdy rostlinkám narostou pravé lístky, je potřeba je rozdělit do samostatných nádobek, kelímků či malých květináčků. O přepichování rozhoduje také hustota výsevu. Pokud rostliny rostou v těsné blízkosti u sebe, oddělte je. V případě, že byste to neudělali, mohli by se táhnout za světlem či uhnívat. Pokud tomu tak není, můžete počkat až zesílí. Pro přepichované rostlinky využijte běžný zahradnický substrát nebo pořiďte substrát vhodný přímo pro letničky.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/cas-vysevu-prvnich-letnicek-je-tu-spravny-zahradkar-nezahali-ani-v-zime-30196.html

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/predpestovani-letnicek-jak-na-to

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)