Bugenvilea: jak na pěstování této subtropické rostliny

Zazimování bouganvilea

I když je to rostlina subtropická, a proto vyžaduje o něco více péče, v poslední době se bugenvilea začíná objevovat stále častěji i u nás. Ačkoli tato rostlina ve své domovině kvete, u nás se pěstuje zejména pro zajímavě zbarvené listeny. To může mít žlutou, červenou, fialovou, růžovou, bílou nebo i oranžovou barvu. Původem pochází z Brazílie, kde dorůstá výšky až 4 metry. U nás ji obvykle vyvazujeme na nějakou oporu.

Kvetoucí rostlina vhodná pro venkovní letnění

Tuto rostlinu pěstujeme v truhlících nebo nějakých větších nádobách, které se ale dají přenést na zimu dovnitř. Rostlina by totiž nesnesla nízké teploty. Vejčité listy mají obvykle tmavě zelenou barvu, přičemž květy mohou dosahovat různých barev (bílá, oranžová, fialová, červená, růžová, nebo dokonce žlutá). Květy jsou nádherné, ale bohužel nevodí. Bugenvilea kvete od července do října a v našich podmínkách měří od 50 do 150 cm.

Výběr stanoviště a základní péče

Pro bungevileu zvolte světlé stanoviště. Světlo je důležité po celý rok, tedy i v době zazimování. Zejména v období vegetace potřebuje rostlina dostatečnou zálivku. V období sucha je potřeba rostlinu rosit také na listy – vyhněte se ale rosení barevných listenů. Pokud byste zalévali příliš mnoho, rostlina vám to dá vědět žloutnutím listů. Brzy zjara je možné rostlinu přesadit.

Tvarování rostliny

Pro dosažení požadované délky (a omezení přílišného růstu do délky) je vhodné rostlinu seřezávat. Dělejte to nejlépe vždy časně zjara. Pokud bude rostlina s vaší péčí spokojena, můžete si její krásy užívat asi 5 let. Po uplynutí této doby už její tvar přestává být tak atraktivní. Proto je vhodné ještě v období, kdy je rostlina v plné síle, odebrat řízky. Ty pak ponoříme na několik hodin do vlažné vody, poté do stimulátoru. Takto připravené je můžeme zasadit do teplé zeminy. Bohužel, řízky zakořeňují jen velice obtížně.

Zazimování

Na podzim (zhruba v polovině září) přeneste svou rostlinu někam, kde je sice světlo, ale teploty přes zimu jsou okolo 6 až 8 °C. Zalévejte nyní jen velice málo. Jinak pěstování této rostliny není nijak náročné – pokud tedy dodržíte zimní klid rostliny. Rostlina není mrazuvzdorná, a proto je důležité ji zazimovat ještě před příchodem prvních mrazíků.

Letnění

Stejně jako je důležité zazimování, je důležité také letnění rostliny. Celoroční pobyt v bytě bungevilee rozhodně neprospívá. V létě je vhodné rostlinu přihnojit – použijte k tomu standardní tekuté hnojivo. Nepoužívejte ale lesk na listy, ten bungevilea nesnáší.

Opadávání listů a listenů

Pokud vaše rostlina opadává, je vhodné ji přesunout na teplé místo, kde znovu obráží. Roste ale dobře také na chladném a tmavém místě, nicméně v tomto případě nelze očekávat vybarvení listenů. Místnost, ve které rostlina je, je vhodné často větrat, protože čerstvý vzduch jí prospívá. Avšak dejte pozor na průvan, ten bungevilea naopak nesnáší!

Bugenvilea: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!