Brambory na uskladnění: Při sklizni se často dělají fatální chyby

brambory

Tak přišel čas dostat brambory ze země. Mnohdy to zvládne vyorávač brambor, nebo lidé vyorávají brambory ručně. Tak jako tak byste se ke sklizni měli chovat maximálně obezřetně. Opatrnost je na místě, jelikož i malé poškození hlízy často vede k její hnilobě. Když si pak chce člověk připravit francouzské brambory, americké brambory nebo bramborové knedlíky či cokoli jiného, setká se s hlízami, jež jsou částečně černé nebo shnilé. Často za nepříjemnostmi stojí několik zbytečných chyb.

Mýt, či nemýt?

Někteří zahrádkáři se prostě rozhodnou, že hlízy zbaví nečistot proudem vody. Čím je silnější, tím jde bláto z brambor rychleji umýt. Riziko poničení hlíz brambor je v některých případech ale vysoké. Tak jako tak by brambory neměly ležet na tvrdém podkladu typu betonu, abys e neponičily. Dále je třeba volit proud vody, který nebude nijak extrémní. Na vysokotlaký čistič je lepší zapomenout. Důležitá je také znalost odrůdy brambor. Některé jsou rezistentnější. Mnozí lidé brambory po sklizni vůbec nemyjí. Tradičně se zastává názor, že mýt by se měly, ale opatrně.

BramboryFoto: Pixabay

Brambory musí dokonale vyschnout

Pokud se rozhodnete pro mytí brambor, rozhodně tak čiňte za slunečného počasí. Brambory musí dokonale vyschnout. Mokré hlízy by ve sklepě začaly hnít. Do beden je třeba brambory dávat velmi opatrně, klidě i kus po kusu. Zabráníte tím zbytečným oděrkám, jež se pak mohou projevovat různými šedými skvrnami a podobně.

Sem tam uskladněné brambor překontrolujte

Rozhodně se to vyplatí. Pokud začne hnít jeden kus, ty ostatní, jež jsou blízko něj, mohou začít hnít také. Pokud zavčasu takovouto bramboru odstraníte, máte vyhráno. Kontroly nemusí být pravidelné, ale určitě nenechejte uskladněné brambory jen tak ladem.

BramboryFoto: Pixabay

Často jde o fyziologické poruchy

Namodralé skvrny se mohou na hlízách objevovat nejenom v důsledku nesprávné manipulace s nimi. Často jde o fyziologické poruchy. Za těmito problémy nejčastěji stojí výkyvy teplot nebo nerovnoměrný přísun vody či látek, jež brambory potřebují ke svému růstu.

Zdroje info: dumazahrada.cz, vlastní zkušenosti autora

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.