Borůvkový džem s nízkým obsahem cukru: jednoduchý na přípravu

Borůvkový džem

Borůvkový džem je skutečnou delikatesou a také způsobem, jak zpracovat svou úrodu borůvek. Pokud nemáte tolik borůvek najednou, můžete si je odkládat do mrazáku postupně. Stačí si vždy poznamenat jejich váhu ve stavu před zmrazením. Až nastřádáte potřebné množství borůvek, můžete se pustit do přípravy džemu. Je to velice jednoduché a pozitivní zprávou je také to, že nebudete potřebovat téměř žádný cukr!

Proč borůvkový džem bez cukru?

Ať chcete nebo ne, cukr vždy ovlivní chuť vašeho výsledného produktu. Proto je lepší, když je ho co nejméně. I my se pokusíme co možná nejvíce zachovat chuť borůvek. Cukru přidáme jen takové množství, aby výsledný džem nebyl příliš kyselý. Nízký obsah cukru ocení nejenom ti, kteří se snaží hubnout, ale celkově ti, kteří se snaží žít zdravěji. Tajemství spočívá v použití pektinu bez obsahu cukru (vyhněte se ale také pektinu s aspartamem či jiným umělým sladidlem). Vhodný je pektin se stévií či xylitolem.

Snídaně

Foto: Pexels

Proč potřebujeme pektin?

Pektin je důležitý k tomu, aby výsledný džem zhoustnul. Na rozdíl od jiných druhů ovoce ho borůvky samy o sobě nemají dostatek. Proto je třeba pektin přidat. Někdo to dělá tak, že do džemu přidá ovoce, které pektin přirozeně obsahuje, jako jsou například jablka. My ale chceme čistou chuť borůvek, proto přidáme raději pektin v prášku. Pomůžeme si také pomerančovým či jablečným džusem, který taktéž obsahuje trošku pektinu.

Jak na přípravu džemu?

Připravte si pět hrnků borůvek, které nasypete do velkého hrnce. Zde se je snažte co nejvíce rozmašírovat – vidličkou nebo mačkadlem na brambory. Nyní přidejte 1 hrnek pomerančového nebo jablečného džusu (vždy 100 %) a balení pektinu. Míchejte do rozpuštění a poté přiveďte k varu. Pokud chcete, můžete přidat hrnek cukru (jestliže se vám směs zdá málo sladká). Použít můžete různé druhy cukru.

Vmíchejte 2 lžíce citronové šťávy, která na straně jedné dodává chuť a kyselost, na straně druhé podporuje funkci pektinu. Opět přiveďte k varu a 3 minut povařte. Odstavte a posbírejte případnou pěnu. Směsí naplníme čisté sklenice – nahoře ponecháme 7 mm volného prostoru. Uzavřeme víčkem a povaříme ve vroucí vodě po dobu 5 minut. Vyjměte sklenice, nechte nerušeně chladnout 24 hodin a zkontrolujte těsnění. Neuzavřené sklenice uchovávejte v lednici nebo je znovu zpracujte.

Zdroje info:

https://www.gettystewart.com/how-to-make-low-sugar-blueberry-jam/

https://www.prozeny.cz/clanek/merunky-boruvky-rebarbora-zkuste-si-z-nich-vyrobit-luxusni-zavareniny-9691

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!