Bojujte proti chřipce a nachlazení s rakytníkem: recepty, které vám pomohou

Rakytník

Rakytník i olej z něj se používají na mnohé zdravotní neduhy. Používají se zejména bobule, které své červenooranžové barvy dosahují v průběhu září. To je současně začátek jejich sklizně. Rakytník se používá zejména pro podporu imunitního systému, protože se o něm všeobecně ví, že obsahuje velkou spoustu vitamínu C. Kromě toho obsahuje ale spoustu dalších zdravotních přínosů vzhledem k dalšímu obsahu prospěšných látek.

Účinky rakytníku

Na začátek seznamu musí přijít samozřejmě podpora imunitního systému. Rakytník obsahuje vitamín C, ale také vitamín A, organické kyseliny, které jsou všeobecně prospěšné při virózách, chřipkách a angíně. Také podporuje tvorbu žluči a trávení. Je prospěšný také pro zdraví vašeho srdce, protože zlepšuje funkci krevního oběhu a průchodnost cév. Podporuje lidské tělo při odstraňování toxických sloučenin.

Rakytník

Foto: Pixabay

Použití rakytníku

Rakytník se připravuje na spoustu způsobů. Pokud se rozhodnete jej tepelně zpracovávat, dbejte na to, aby nebyl vystaven vysokým teplotám. Snažte se jej vařit při nižší teplotě a co nejkratší možnou dobu. Pěstování rakytníku není nijak náročné, stačí mu poskytnout slunné stanoviště. Potom už nemá žádné speciální požadavky na půdu ani na počasí. Ze semen se lisuje léčivý olej, ale ne v podmínkách domácností. Také ten je velice zdraví prospěšný.

Nevařený rakytníkový sirup

Abychom zachovali co nejvíce prospěšných látek, můžeme si z plodů vyrobit tento jednoduchý sirup. Zde postačí, když plody rakytníku omyjeme a poté osušíme. Následně je propasírujte přes sítko, abyste získali šťávu bez pecek. Tu pak smíchejte s cukrem v poměru 1:1 (kolik g šťávy, tolik g cukru). Skladujeme v chladu a temnu.

Rakytníkový džem

Na přípravu rakytníkového džemu budeme potřebovat 1 kg bobulí, 700 g cukru krystal, a protože rakytník neobsahuje dostatečné množství pektinu, tak bude třeba přidat také 100 g želírovacího cukru. Oba cukry si smíchejte. Bobule dejte do nerezového hrnce a podlijte vodou. Krátce zahřívejte, aby bobule změkly. Pak je rozdrťte a postupně přisypávejte směs cukrů. Vařte do zhoustnutí. Plňte čisté skleničky, které po zavíčkování nechte vychladnout vzhůru nohama.

Zdroj: https://www.lekarna.cz/clanek/rakytnik-rostlina-budoucnosti/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!