Bdíte a převalujete se? Zkuste spolehlivé bylinky pro dobrý spánek

Kozlík lékařský

Dostatek kvalitního spánku je pro všechny z nás velmi důležitý. Ne vždy se ale daří přijít do postele, okamžitě usnout a spát. Vše je dáno stresem, jídelníčkem, nedostatkem pohybu a jinými aspekty. Když se pouze přebalujete a nemůžete zabrat, častokrát saháte po prášcích na spaní. Přitom to může být zbytečné, když stačí vyzkoušet některé přírodní způsoby. Ideální záležitost představují nejrůznější bylinky. Jaké? To vám prozradíme v následujících řádcích. Podíváme se na ty nejznámější.

Kozlík lékařský povzbudí a uklidní

Začneme poměrně známou bylinkou označovanou latinsky jako Valeriana officinalis. Ta se dříve na severu používala především k zahánění zlých duchů a nepřirozených sil. Kozlík lékařský najdeme v přírodě na lukách, kde je poměrně prokypřená a provlhčená půda. Mnohdy se s ním setkáme na březích potoků a říček. Počátkem prázdnin se u něj objevují vcelku silně vonící bílé a růžové květy. Jinak se ale zlepšení samotného spánku používají kořeny kozlíku. Ty se zesilují tak, že se stříhají květy. Sklízet je lze u rostlin pěstovaných na zahradě zhruba uprostřed léta, ale až druhým rokem. Jinak uklidňuje a pomáhá až množství přes 200 miligramů. Bez problémů se dá kozlík také využít při přílišné trémě, strachu a stresu.

Kozlík lékařskýKozlík lékařský: Foto Pixabay

Chmel otáčivý nejen pro výrobu piva

Kdo by neznal chmel? Asi každý, ač třeba nepije pivo, jehož je nedílnou součástí. Tato šplhající rostlina připomínající svým růstem liány nabízí mimo jiné také léčivé účinky. V přírodě roste nejen u vodních toků, ale i na nejrůznějších rumištích a kolem plotů. Jde o dvoudomou rostlinu, jejíž šištice rostou jen na samičích rostlinách. Humulus lupulus se dá pěstovat i na zahradě. Šištice dozrají ve druhé polovině srpna. Musí se opatrně posbírat, vysušit a následně skladovat v uzavřených sklenicích. Jen pozor na manipulaci s nimi, může dojít k vytřepání léčivého prášku. Chmel je vynikající na přípravu čajů pro lepší spánek a také je výborný jako přísada do horké koupele. A co takové polštářky plné šištic? Usínání se stane hračkou.

Chmel otáčivýChmel otáčivý: Foto Pixabay

Meduňka lékařská jako tradiční zahradní bylinka

Skvělá bylinka, kterou lze pěstovat jak na bylinkové zahrádce, tak i v truhlíku na parapetu, případně na terase. Melissa officinalis se nejčastěji množí z oddělků, skvěle poroste na sluníčku a v dostatečně humózní půdě. Éterické oleje v ní obsažené velmi rychle vyprchávají, a tak se vyplatí sklizeň natě v poledne. Listy se musí ze stonků velmi opatrně oddělit. Vynikající je čaj z čerstvých listů, přičemž hrnek by po jeho přípravě měl zůstat přikrytý. Výborná je meduňka také jako součást aromaterapie. Uvolní křeče a uklidní nervy.

Meduňka lékařskáMeduňka lékařská: Foto Pixabay

Třezalka tečkovaná pro vynikající tinktury

Tuto bylinku najdete ve volné přírodě, a to vcelku hojně. Doma ji není zapotřebí pěstovat. Hypericum perforatum roste nejčastěji na sluncem zalitých loukách. Když se na rostlinu podíváte proti světlu, spatříte ony charakteristické tečky. Jde o žlázy obsahující ony vonné silice. Sklízí se v červnu, a to tak, že se vezmou cca 15 cm dlouhé horní části. Tradičně se nakládá do oleje či alkoholu. Jinak byla třezalka považována již v 16. století za rostlinu bojující proti melancholii.

Třezalka tečkovanáTřezalka tečkovaná: Foto Pixabay

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.