kamut

Alternativní obiloviny – znáte chutný kamut nebo exoticky vyhlížející slzovku?

Zajímáte se o zdravou výživu? Pak si nechte představit dva velmi zajímavé druhy obilovin ,které mohou skvěle obohatit váš jídelníček.

Slzovka není vhodná pro těhotné ženy

Jde o velmi zajímavou obilovinu, kterou prozradí její charakteristický tvar. Znát ji můžete i pod poetičtějším názvem Jobovy slzy. Její kořeny tkví v tropické Asii, kde se také dodnes nejhojněji pěstuje a zpracovává.

U nás je nejčastěji k dostání slzovková mouka, ale pokud se dostanete k celým zrnům, můžete je bez obav pražit i péct. V čínské medicíně se používá dokonce i jako lék – má totiž značné čistící účinky na organismus. Právě proto by ji měly z jídelníčku vynechat zejména těhotné a kojící ženy.

Foto: Sony Mavica / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coix_lacryma-jobi0.jpg

Kamut se skvěle uplatní místo bílé rýže

Někdo říká této pšenici kamut, jiný zase korasan. Je tedy na čase si v těchto pojmech udělat tak trochu pořádek. Pšenice korasan je, abychom tak řekli, nadřazený název. Slovo kamut se totiž vztahuje k jejímu konkrétnímu kultivaru (OK-77).

Může se chlubit opravdu velkými zrny s lahodnou téměř máslovou příchutí. Na rozdíl od většiny ostatních alternativních obilovin nemá kamut ani trochu nahořklou chuť, takže ho můžete použít všude tam, kde byste jinak museli využít rýži. Koneckonců, na první pohled byste si jeho zrna nejspíš s neloupanou rýží skutečně spletli.

Potěší vás zejména vysokým obsahem cenných výživových látek. V jejich čele stojí bílkoviny, vláknina a minerály (konkrétně sen, zinek, mangan a hořčík). Díky tomu má konzumace kamutu příznivý vliv na nervovou soustavu, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi a vůbec nám může nabídnout mnohem lepší benefity než běžná pšenice.

Zbystřit by měli také diabetici – a to díky jeho nízkému glykemickému indexu. Platí také, že lidé alergičtí na lepek, si kamut mohou bez obav dopřát. Není to však pravidlem, takže buďte při jeho zavádění do jídelníčku velmi opatrní.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *