5 tipů, jak připravit skleník na zimu

Skleník

Většina z nás ještě sbírá letošní úrodu, ale už byste měli pomalu začít připravovat zahradu na přicházející zimu. Její součástí je obvykle také skleník, který vyžaduje stejnou pozornost. Pokud nic nezanedbáte, přežije zimu bez újmy a během příštího roku se vám odvděčí bohatou úrodou. Poradíme vám, jak na to.

Oprava a kontrola skleníku

Před příchodem chladných dnů zkontrolujte skleník. Začněte kovovou konstrukcí. Prohlédněte, zda nerezaví a není poškozená. Pokud zjistíte, že chytá rez, vybruste poškozené části a natřete celou konstrukci voděodolnou krycí barvou.

V zimních měsících můžete očekávat, že bude vystaven silnému náporu sněhové nadílky. Pokud se bojíte poškození, je lepší v tomto případě raději využít pojištění nemovitostipojištění nemovitosti. Často je v něm zahrnuta také ochrana skleníku.

Poté, co zkontrolujete a opravíte konstrukci, prohlédněte ještě střechu, dveře a okna. Ujistěte se, aby byla dobře utěsněna. Chybějící těsnění doplňte, popraskané vyměňte nebo opravte okenním tmelem. Nezapomeňte zkontrolovat funkčnost oken a dveří, ať se vám do skleníku nenastěhují nežádoucí návštěvníci.

Čištění záhonů

Záhony, ve kterých jste během léta pěstovali zeleninu, ovoce či květiny musíte zbavit rostlinných zbytků a kořenů tak, aby byla půda čistá a mohla dýchat. Pamatujte, že zbytky z rostlin můžete kompostovat. Dávejte si ale pozor na odřezky infikované škůdci a různými chorobami. Ty raději vyhoďte nebo spalte. V kompostu by se mohly nežádoucí organismy rozšířit a při hnojení by napadly nové rostliny.

SkleníkFoto: Unsplash

Dezinfekce skleníku

Po vyčištění záhonů je třeba před příchodem mrazů vydezinfikovat celý skleník. Veškeré vybavení vydrhněte dezinfekčními prostředky. Nezapomeňte také na rám a krytinu skleníku.

Chcete-li zbavit skleník všech škodlivých mikroorganismů, použijte sirné svíce. Zavěste je v uzavřeném prostoru skleníku a zapalte. Oxid siřičitý se postará o vyhubení všech škůdců. Nezapomeňte, že po zapálení musíte skleník pořádně vyvětrat.

U vnější strany skleníku je důležité použít silnější prostředek, který odstraní mech, houby či plísně.

Příprava půdy

Pokud už máte půdu bez zbytků rostlin, je na čase provětrat ji rýčem. Vždy kypřete dostatečně hluboko, aby byla pořádně okysličená. Hloubka prokypření by měla být stejná jako celá kovová část rýče. Potom zem pohnojte kompostem nebo jiným druhem hnojiva. Tím, že půdu před zimou překypříte, lépe zachytí potřebné živiny a vodu. Díky tomu bude kvalitní i další sezónu a nemusíte ji měnit i několik let.

Cirkulace vzduchu

Správná cirkulace vzduchu je důležitá, pokud pěstujete rostliny také během zimních měsíců. Často totiž v zimě proudí vzduch do skleníku nesprávně. Z toho důvodu vzniká ve skleníku vlhkost a ta podporuje tvorbu plísní a chorob. Pomoci vám může ventilace, která rozhýbe ovzduší ve skleníku. Rostliny díky ní získají čerstvý kyslík, který dopomůže jejich zdravému růstu.

Zdroje info: zahradkarskaporadna.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Unsplash

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.