100 piv vylitých do kanálu: Úskalí domácího vaření

Vylévání piva

Rozhodli jste se doma vařit pivo? Jasně, především infuzní vaření v jednom jediném kotli není nijak složité. Stačí si jen sehnat jednotlivé ingredience a můžete se do toho pustit. Jen je zapotřebí vyvarovat se některých fatálních chyb, jež vás mohou stát dobrý výsledek. My se na některé nejzákladnější podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích a také ukážeme chybu, která se stala nám. Bohužel jsme kvůli ní přišli o dvě várky piva.

Kvalitní voda jako základ

V první řadě je zapotřebí se soustředit na výběr správné vody. Důležitá je pochopitelně tvrdost vody, nicméně pro infuzní vaření vám stačí i voda z řádu. Jen je optimální zbavit ji chloru. Ten by mohl dokonale zlikvidovat jakýkoli požitek z dobře uvařeného moku. Vodu stačí nechat přes noc v otevřené nádobě a chlor vyprchá.  

Domácí pivoDomácí pivo: Foto Radek Štěpán

Bez sanitace to nepůjde

Právě v nedostatečné sanitaci tkvěl největší problém. Kvůli její absenci jsme vylili oněch 100 piv. Nádobu jsme vždy dokonale vymývali vodou, nicméně problém tkvěl v kohoutku, v němž nám zůstaly zbytky po předchozích vařeních. vytvořil se jakýsi prostupný špunt, kvůli kterému pivo kyslo a jeho vůně byla i po dozrání medicínská. Chuť podobná. Prostě nepoživatelné. od doby, co jsme začali sanitovat prostředkem s aktivním kyslíkem, se už tento omyl neopakoval. Samozřejmostí je vždy demontáž vypouštěcího ventilu kvasné nádoby.  

Vylévání pivaVylévání domácího piva: Foto Radek Štěpán

Kvašení jako alfa a omega

Určitě je třeba myslet také na kvašení. Mnoho domovarníků nechává mladinu v kvasné nádobě vykvasit úplně a až poté přidávají do jednotlivých lahví ovocný cukr pro druhotné kvašení. Mnohem lepší je ale vychytat moment, kdy ještě zbývá v kvasné nádobě nějaký cukr. S tímto zbytkovým cukrem pak mladina dokvasí a vznikne CO2. Ideální je znát interval, který bývá u svrchně kvašených piv dle našich zkušeností okolo 4 dnů. Pšeničné pivo stáčíme do 24 hodin. Vše si samozřejmě měříme refraktometrem.

Zdroje info: Pivařka, Vlastní zkušenosti autora

Vylévání domácího piva: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.