Výsev hrachu a následné pěstování

Hrách

Kdo by neznal hrách. Tato skvělá plodina je velmi oblíbená u spousty lidí, a to nejen u nás. Má totiž zázračné účinky a skvěle chutná. Jeho základem je spousta cukrů schopných dodat lidskému organismu potřebnou energii a také mnohé vitamíny. Jmenovat bychom mohli například ty z řady B. U nás se prosazuje spousta nejrůznějších odrůd, které jsou vynikající. Typický je hrách cukrový, který se jí i s lusky, anebo hrách setý a jiné. My se zaměříme na výsev hrachu.

Teplota a půdní podklad

V první řadě je třeba se soustředit na teplotu, která panuje venku. Měla by se pohybovat mezi 13 až 18 stupni Celsia. Hrách je sice chladnomilný, nicméně velkou zimu snese jen velmi těžko. Hrách je zapotřebí umístit do propustné půdy, jež je schopna efektivně udržet dostatečné množství vody. Přesto nesmí být v nějakém dlouhodobě přemokřeném prostředí. Výborné je půdu prohnojit kvalitním kompostem. Není dobré vysévat hrášek na místa, kde již v minulosti rostl.

Období setí pod drobnohledem

Jestliže dojde k oteplení nad 10 stupňů Celsia, můžete přikročit k výsevu hrachu. Jestliže budou teploty nižší, s největší pravděpodobností bude klíčení podstatně zpomaleno. V počátečním období je vhodné překrýt hrách fólií, aby se zvýšila teplota a nakumulovala vlhkost. Vysévat je ideální postupně, a to v intervalu dvou týdnů. Poslední hrách by se měl vysévat zhruba 10 týdnů před tím, než udeří první mrazíky.

Způsob vysévá hrachu

Velmi důležité je vědět, jakým způsobem vysévat. Optimální výsev je do pruhů tak, aby se o sebe jednotlivé rostliny opíraly. Pruhy by měly být přibližně 6 cm hluboké a široké 3 cm. Jinak lze vysévat i do pásů o celkové šířce 20 cm. Výborný je i výsev do dvojpásů. Dva pásy vedle sebe budete mít na jednom záhonu. V každém případě byste se měli dočkat bohaté úrody, kvůli které ostatně hrách pěstujete.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.