Vybíráme urychlovač kompostu

Každý, kdo má zahrádku, má jistě založený kompost. Takový kompost z vlastních zdrojů je vydatným hnojivem zlepšujícím kvalitu půdy. Dáváte do něj většinu organických odpadů, a to nejen ze zahrady, ale i z domácnosti. V měsíci září budete mít na vaší zahradě spoustu odpadu, který je potřeba zpracovat. Přečtěte si, jaké jsou hlavní zásady kompostování a jaké máme dostupné urychlovače kompostu, které vám pomohou urychlit rozklad a zároveň překonat některé negativní vlivy při kompostování.

Jak založit kompost

Založení kompostu ani starost o něj není složitá, jak se mnoho lidí domnívá. Pokud kompost nemáte, určitě si ho založte. Vyberte vhodné místo a kompostovací zařízení. Ideální místo je takové, kde na něj nebude svítit přímé slunce a nebude vystaven hustému dešti a větru. Při vybírání kompostéru myslete na přístup půdních organismů a žížal, volte proto jeho podložku z nějakého propustného materiálu. Kompostér vybírejte také podle množství kompostovaného materiálu. Menším zahrádkářům můžeme doporučit plastové kompostéry o objemu do 600 litrů. Pro vás, kteří máte velké množství kompostu, by bylo nejvhodnější sestavit si vlastní kompostér třeba z desek.

Základní pravidla kompostování

Dospodu kompostu dejte hrubší a vzdušný materiál, který umožní jak provzdušnění, tak odtok přebytečné vody. Takovým materiálem se myslí například nasekané větve, dřevní štěpka, dřevnaté stonky atd. Dát ho můžete i do vyšších vrstev. Materiál ke kompostování by měl být pestrý a je potřeba jej promíchat. Přimíchat můžete zralý kompost, nebo i chlévský hnůj. Musíte pravidelně kontrolovat správnou vlhkost kompostu. Pokud kompost správně založíte, do dvou dnů se začne zahřívat na vysokou teplotu, což je způsobeno vysokou aktivitou mikroorganizmů. Tato fáze může trvat dny, ale i týdny. Materiál si sedá a snižuje se přísun vzduchu, proto je nutné hromadu po jednou až dvou měsících přehodit a znovu promíchat. Čerstvý kompost získáte zhruba do půl roku, vyzrálý kompost od půl roku do roku.

Urychlovač kompostu

Proces zrání kompostu můžete urychlit přidáním urychlovače kompostu. Nečekejte ale, že budete mít díky němu plnohodnotný kompost v krátkém čase. Urychlovač vám zajistí rychlejší nástup bakterií, které nastolí proces rozkladu. Urychlovače jsou v podstatě sušené bakterie s přidanými živinami, které rozkládají organickou hmotu. Vybrat si můžete například suchý přírodní preparát Agro, jehož použití je velmi jednoduché. Přidáte-li do kompostu Radivit, předejdete hromadnému klíčení nežádoucích semen a kvalitní kompost získáte rychle. Osvědčil se také biologický urychlovač BIO – P4. V případě použití tohoto urychlovače musíte mít kompost stále vlhký, jinak se rozklad zastaví. Velmi oblíbený je Floran, biokompostér, který rozkládá organické látky v zahradních kompostech. Močovina je jeden z velmi využívaných urychlovačů mnohými zahrádkáři. Jedná se o univerzální dusíkaté hnojivo, které se mimo jiné také používá k hnojení a přihnojování.

Kompost: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.