Sklizeň majoránky: Jak využít tuto skvělou bylinku

Majoránka

Majoránka patří mezi nejznámější bylinky využívající se v kuchyni. Pěstování a následná sklizeň majoránky není u nás tak tradiční záležitostí, jako je například pěstování pažitky. Přitom její pěstování je tak snadné, majoránka je nenáročná. Má aromatickou a opravdu nezaměnitelnou silici. Obsahuje hořčiny, třísloviny i vitamín C. Chuť majoránky je velmi kořeněná stejně jako třeba tymiánu, ale majoránka je o něco jemnější. Tato bylina se využívá nejen v kuchyni, ale i v léčitelství při léčbě migrén, proti vyčerpanosti i nachlazení. Pokud se tedy rozhodnete majoránku vypěstovat a následně sklidit, v dnešní článku poradíme jako ji co nejlépe využít nejen k potravinářským, ale i léčebným účelům.

Sklizeň majoránky a jejích uchování

Po sklizni majoránky se používají nejvíce lístky, sušené či čerstvé.  Majoránka se sklízí ve chvíli, kdy nejvíce voní, což je před rozkvětem. Kvete od června do srpna a drobné kvítky jsou v bílých nebo narůžovělých odstínech. Stříhat by se majoránka měla kolem poledne, tedy za nejvíce slunečného počasí.  Majoránku ostříhejte tak 5 cm nad zemí, sama pak znovu obroste. Sklízet se dá dvakrát až třikrát, poslední sklizeň probíhá na podzim, než jsou první mrazíky. Sklízí se celá rostlina, která se následně usuší. Pro okamžitou potřebu ji však samozřejmě můžete sklízet průběžně. Co se týká uchování, majoránku, kterou ihned nespotřebujete, usušte.  Ideálně tak, že ji zavěsíte ve svazích na suché a dobře větrané místo, kde nesvítí. Ideální jsou půdy a podkroví. Až je majoránka usušená, skladujete ji buď uzavíratelné sklenici nebo v látkovém či papírovém sáčku.

Majoránkový čaj a sirup

To, že se majoránka používá do polévek, omáček, těstovin, bramboráků a dalších pokrmů jako koření, víme. Jak majoránku na toto koření usušit už víme také.  Víte však, že se dá z majoránky vyrobit i čaj nebo dokonce sirup?  Příprava takového čaje je velmi jednoduchá a bude vám stačit lžíce sušené majoránky, voda, med a citrónová šťáva. Majoránku zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu a následně odstavíme. Necháme luhovat alespoň 15 minut, nikoliv však méně.  Přecedíme, osladíme medem a přidáme trochu šťávy z citrónu. A takto jednoduše si vlastně vyrobíme čaj proti kašli. Jak známo, majoránka má léčivé účinky i na nachlazení a kašel.

Majoránková mast a majoránkový olej

Majoránku nemusíme po sklizni využít jen ke konzumačním účelům. Můžeme si také vyrobit majoránkovou mast nebo olej. Majoránkový olej vytvoříte tak, že nasekáme 3-4 lžíce čerstvé majoránky se 100 ml oleje. Jaký olej vyberete, je na vás, ale lepší je ten, který je více zředěný.  Majoránku s olejem pak necháme zhruba 4 týdny odstát na teplém místě. Po 4 týdnech směs přecedíme a naplníme uzavíratelné lahvičky. Majoránkový olej je skvělý na promašťování bolestivých míst. Majoránkovou mast zase vytvoříme, když nadrtíme majoránku na prášek, zhruba 1-2 polévkové lžíce. Nadrcenou majoránku potom zalijeme lžící vína a necháme několik hodin macerovat. Poté přidáme lžíci nesoleného másla a zahřejeme ve vodní lázni, asi 10 minut, aby se odpařil alkohol. Nakonec přecedíme přes plátýnko, necháme ztuhnout a mast je hotova. Využít se dá na bolesti kloubů, bolesti nervů, na zanícenou ránu nebo u malých dětí na bolesti břicha.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.