Jak vybrat správné zelí na krouhání

Červené zelí

Chystáte se k výrobě zimní vitamínové bomby? Pokud ano, pak jste rozhodně na správné adrese. V tomto článku se totiž zaměříme na to, jakým způsobem byste měli vybírat konkrétní odrůdu vhodnou ke krouhání. Pěstovat se dá spousty druhů zelí a na trhu jich najdeme také velké množství. K tomu, abyste získali skvělé zelí plné řady vitamínů a hlavně skvělé poctivé šťávy, potřebujete dobré oko a nějaké ty zkušenosti.

Zelí na krouhání

Odrůdy optimální ke krouhání

V první řadě je třeba předznamenat, že odrůdy určené pro krouhání jsou fakticky trojího charakteru, a to polorané, pozdní a polopozdní. Jestliže byste rádi středně rané červené zelí s menšími hlávkami, vsaďte na odrůdu Kalibos. Ta je typická i špičatým tvarem hlávek. Výbornou volbou pro krouhání je také Pourovo pozdní s velkými kulatými hlávkami majícími spíše fialovou barvu. Volit lze stejnou odrůdu i v polopozdním provedení. Výbornou volbu představuje i odrůda Ritmo F1, jež je výborná i pro přímé konzumování. Opravdu velké hlávky vytváří Megaton F1.

Uskladnění zelí

Ať už uskladňujete jakékoli zelí ke krouhání, určitě je zapotřebí dodržet několik pravidel, aby nedošlo k jeho poničení. Sklízet je hlávky zapotřebí včetně vnějších krycích listů, jež zelí dále chrání před mechanickým poničením. Skladovat je třeba při vhodné teplotě pohybující se okolo 1 až 2 °C. Vlhkost vzduchu by měla být maximální, a to klidně kolem 95 %. Pokud chcete rostlinu udržet déle, vytrhněte ji i s kořeny a dejte ve sklepě do písku. Předtím nezapomeňte odlomit několik krajních lístků.

Zelí na krouhání

Nakupujete zelí? Nenechte se odbýt!

I při nákupu zelí buďte obezřetní. Samozřejmě se vyvarujte nákupu hlávek, u nichž je viditelné nějaké poškození. Nakupujete-li zelí již nakrouhané v plastových pytlích, dbejte na jeho čerstvost. Nesmí být takto uskladněno delší dobu! Stejně tak se ptejte i po odrůdě.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.