Jak na výběr odrůdy česneku pro podzimní výsadbu

Pokud se chystáte zasadit si letos na podzim česnek, je nejvyšší čas pro výběr správné odrůdy. Volit můžete hned z několika odrůd. Základní rozdělení je na paličáky a nepaličáky – paličáky tvoří při růstu paličku česneku také nahoře na rostlině.

Lukan

Jedná se o jednu z nejoblíbenějších odrůd česneku, protože patří k nejvýnosnějším. Patří k nepaličákům a má šedobílou barvu. Je to raná odrůda, kterou můžete sklízet už v první polovině července.

Jovan

Tato odrůda se vyznačuje fialovými skvrnami na bílém podkladu a také je to poměrně oblíbený druh česneku. Patří mezi paličáky a sklízet jej můžete na konci července. Jeho předností jsou velké stroužky – jedna palice pojme na šest stroužků s velmi výraznou chutí. Tento druh česneku je velmi vhodný ke skladování.

Vekan

Také tato odrůda česneku je typická svým fialovým zbarvením. Patří mezi paličáky a rané odrůdy – sklízet můžete již kolem desátého července. Velikost stroužků je střední – jedna palička obsahuje tak osm až dvanáct stroužků výrazné chuti. Jeho výhodou je odolnost proti škůdcům a velmi dobrá skladovatelnost.

Blanin

Šedobílý paličák může mít v některých oblastech nevýrazné fialové skvrny. Ke sklízení je připraven na konci července. Stroužky jsou nepravidelně rozmístěné a středně velké, na jednu palici je to šest až dvanáct stroužků. Chuť této odrůdy česneku je spíše jemnější.

Matin

Tento bílý nepaličák má středně velké stroužky. Může se sázet na jaře i na podzim a sklízí se na konci července či začátku srpna.

Bjetin

Tato odrůda má nafialovělou barvu a jedná se o paličák. Sklízet jej můžeme na začátku července. Výhodou jsou velké stroužky, kterých je osm na jednu rostlinu. Chuť je ostrá a výnosnost je poměrně vysoká. Pozor na pacibulky – jakmile je objevíte, tak je odstraňte, protože pak síla tohoto česneku nebude příliš silná.

Anin

Tak tento paličák má smetanovou barvu s fialovými skvrnami a sklízet jej můžete v polovině července. Stroužky jsou menší, na jednu palici jich připadá devět až patnáct, ale zato mají velice příjemnou a výraznou chuť.

Džambul

Pro tento paličák je výrazná fialová barva a deset až dvanáct stroužků na jednu cibuli. Sklízet jej můžete v polovině července.

Anton

Tentokráte jde o nepaličák, který se vyznačuje výraznými fialovými skvrnami a středně velkými stroužky – osm až dvanáct stroužků na palici. Sklízí se na začátku července. Je velice odolný vůči nejrůznějším druhům běžných hospodářských virů.

Benátčan

Tak tento druh je možné sázet na podzim i na jaře – sklízí se na začátku srpna. Stroužky jsou poměrně malé (kolem patnácti na jednu palici), chuť je však ostrá. Skladovat jej však můžete až dva roky.

Slavin

Tuto odrůdu poznáte podle výrazně fialového zbarvení a pravidelně tvarované cibule. Každá cibule má deset až patnáct stroužků, takže jsou menší. Sklízet je můžete kolem dvacátého července.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!